Francouzi vyšetřují Babiše kvůli nákupu vil. Vše proběhlo podle zákona, tvrdí politik

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2022 13:40
Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým expremiérem Andrejem Babišem ve Francii, uvedl deník Le Monde. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru.
Andrej Babiš během parlamentních voleb 2021.
Andrej Babiš během parlamentních voleb 2021. | Foto: Libor Fojtík

Babišův majetek francouzská média začala zkoumat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích. Podle nového článku Le Monde kvůli Pandora Papers neuspěl Babiš v loňských parlamentních volbách a přišel o post ministerského předsedy.

PNF svěřil vyšetřování Ústřednímu úřadu pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF), píše Le Monde. Tento úřad zkoumá podmínky, za kterých Babiš nabyl panství s rozlehlými pozemky v Mougins (v departementu Alpes-Maritimes) dále ve vnitrozemí od města Cannes.

Babiš i nyní odmítl, že by se podílel na daňových únicích. "Já můžu jen znovu zopakovat, že veškeré nákupy nemovitostí proběhly v souladu se zákony. Detaily neznám, vaši informaci mám jen z médií," uvedl v pátek.

Podle deníku Le Monde v září 2009 Babiš nakupoval prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně honosné vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku. Tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur (340,8 milionu korun).

Ve smlouvě o koupi, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že tato částka byla "zaplacena v hotovosti", což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozorňuje deník.

Vyšetřovatelé se podle Le Monde budou muset pokusit pochopit účel této dohody a zjistit, proč je Babiš vlastníkem jak úvěrové společnosti, tak struktury, která si peníze půjčila. Vyšetřování bude komplikované, protože popisované události jsou několik let staré a mohly by být promlčené.

"Využití offshorových společností v daňových rájích a utajená půjčka by mohly představovat případ praní peněz, které má zakrýt jejich původ, jenž je dodnes neznámý," píše Le Monde.

Případem se zabývala i česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), Česká televize ale v únoru uvedla, že v Babišově jednání neshledala trestný čin. "K vašemu dotazu mohu pouze odkázat na naše vyjádření pro média z února 2022, že na základě provedeného šetření policisté NCOZ zjistili, že jednání bývalého premiéra ČR nelze posoudit jako podezření ze spáchání trestného činu spáchaného na území České republiky, kdy námi zjištěné informace jsme předali policejnímu orgánu jiné členské země Evropské unie," řekl nyní mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Šéf NCOZ Jiří Mazánek už v červnu Aktuálně.cz řekl, že jeho útvar kauzu postoupil do Francie.

Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Expremiér už dříve v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního. Tvrdil, že před lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a že při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře.

"Tato soudní agenda nebrání bývalému premiérovi a současnému poslanci v tom, aby křižoval zemí a vedl kampaň před prezidentskými volbami v roce 2023, i když ještě oficiálně kandidaturu neoznámil. Turné je poznamenané demonstracemi a napětím mezi jeho odpůrci a příznivci," uvádí český kontext francouzský deník Le Monde.

Deník Le Monde je součástí holdingu Le Nouveau Monde (LNM), v němž vlastní podíl 49 procent český podnikatel Daniel Křetínský.

 

Právě se děje

Další zprávy