Francouzi ukrývají lidi určené k odsunu

Lenka Málková
23. 6. 2006 12:20
Paříž - Devítiletý Aldini a jeho mladší bratr Alexis žijí pět let ve Francii. Narodili se ale v africkém Kongu. Právě tam je hodlá Francie vystěhovat.

Západní Evropa se bojí o vlastní identitu, ekonomiku a hledá nové způsoby, jak zastavit další vlnu přistěhovalců. K tvrdému kroku se odhodlala francouzská vláda. Přijala přísný imigrační zákon a desetisíce ilegálních přistěhovalců odsoudila k deportaci.

Padesát tisíc rodin s dětmi musí odejít

"Byli moc malí, aby si pamatovali Kongo. Francie je jejich jediný domov," říká v rozhovoru pro BBC matka Aldiniho a Alexise Juliette. "Nepamatují si ani otce, který byl v Kinshase držen jako politický vězeň do té doby, než zemřel."

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Buďte doma, vzkazuje Francie imigrantům
  • Francie: Města se opět bojí noční můry

FAKTA O ZÁKONU:

  • Ruší možnost automatické legalizace pobytu po deseti letech života ve Francii bez řádných dokladů.
  • Zavádí se zvláštní pobytové karty pro kvalifikované pracovníky.
  • Povolení dlouhodobě pracovat v zemi je podmíněno znalostí francouzštiny.
  • Přistěhovalci musí respektovat francouzské zákony včetně třeba rovnosti mužů a žen nebo laického charakteru státu.

Radikální kroky vlády se však přestávají líbit i některým Francouzům.

Řada z nich proto ilegální imigranty chrání a skrývá, přestože se tím vystavuje vysokým pokutám. Školy protestují proti novému plánu vlády, která chce po skončení školního roku deportovat kolem padesáti tisíc dětí a jejich rodin. Ulice francouzských měst se pomalu plní levicovými demonstranty.

"Děti, učitelé i rodiče jsou znepokojeni vzniklou situací," řekl deníku Washington Post zakladatel organizace Vzdělání bez hranic Richard Moyon. "Jedním z úkolů učitele je naučit děti ideálům republiky, kterými jsou svoboda a rovnost. Ale jak jim to máme vysvětlit, když dnešní studenti na vlastní oči vidí své spolužáky, jak jsou deportováni?"

Sarkozy o krok ustoupil

Pod tlakem učitelů a široké veřejnosti se ministerstvo vnitra rozhodlo tuto středu vydat novou vyhlášku, která umožňuje některým ilegálním přistěhovalcům jejich pobyt ve Francii legalizovat. Výjimka by se měla týkat rodin, jejichž děti žijí ve Francii od útlého dětství, navštěvují školy a mluví plynně francouzsky.

Podle oficiálních informací se toto opatření týká pouhých osmi set rodin. Ve Francii přitom žije na 400 tisíc ilegálních přistěhovalců a celých 50 tisíc z nich je mladistvých.

Skrývání jako za světové války

Matka Aldiniho a Alexise se kvůli obavám z deportace neustále stěhuje. "Máme strach. Je těžké takto žít, stále se skrývat. Nemůžeme se vrátit do Konga. Náš život je teď tady. Můj muž je mrtvý, nemáme se kam vracet."

Učitelka, která riskuje vysokou pokutu, je proto skrývá ve vlastním domě. "Francie musí lidem pomáhat. Během 2. světové války lidé riskovali životy, když skrývali ve svých domech hledané osoby. Byli mnohem statečnější, než jsme my dnes," prohlásila pro BBC.

"Přestože čelíme vězení nebo pokutě, někdy musíme neuposlechnout zákonů a postavit se proti vládě. Nemůžeme jen zabouchnout dveře a dělat, že ti lidé neexistují," dodala.

Případ Julliette není ve Francii žádnou výjimkou. Statisíce ilegálních přistěhovalců skrývají ve Francii své děti, aby se vyhnuli deportaci. Podle francouzských zákonů totiž není možné deportovat děti bez jejich rodičů a naopak.

Francie si chce přistěhovalce vybírat

Nový zákon o přistěhovalectví by měl v budoucnosti francouzské vládě umožnit vybírat si imigranty podle svých potřeb. Senátoři sice zmírnili některá jeho ustanovení, která už před měsícem schválilo Národní shromáždění, tvrdý tón, který vyvolal nesouhlas levicové opozice, organizací na obranu lidských práv i některých afrických států, přesto zůstal.

Zákon navrhl ministr vnitra Nicolas Sarkozy s odůvodněním, že Francie už nemůže přijímat imigranty, kterým není schopna zajistit práci a důstojné životní podmínky.

Přistěhovalců jsou ve Francii miliony a mnozí pocházejí z bývalých francouzských kolonií. V posledních desetiletích je Francie přijímala poměrně benevolentně, ale nynější pravicová vláda politiku v tomto směru už v roce 2003 zpřísnila.

 

Právě se děje

Další zprávy