Paříž - Nicolas Sarkozy vyhrál francouzské prezidentské volby a nahradí Jacquese Chiraka v čele země.
Po sečtení téměř 92 procent odevzdaných hlasovacích lístků je jasné, že pravicového kandidáta vládního Svazu pro lidové hnutí v dnešním druhém kole voleb podpořilo přes 53 procent voličů. Na jeho levicovou soupeřku ze Socialistické strany Ségolene Royalovou tak zbylo necelých 47 procent hlasů.
Volební účast byla velmi vysoká: téměř 85 procent.
Prezident všech Francouzů
V táboře Sarkozyho strany se začalo oslavovat bezprostředně poté, co televize odvysílala první odhady výsledků, vycházející z rozhovorů s voliči před volebními místnostmi. Jak se později ukázalo, byly velice přesné.
To zřejmě tušila i Ségolene Royalová, když už krátce po osmé hodině před svými příznivci důstojně a s úsměvem uznala porážku.
"Budu prezidentem všech Francouzů. Voliči se dnes rozhodli rozejít s minulostí," řekl nový prezident ve svém prvním projevu po zveřejnění odhadů.
Uvedl také, že pevně věří v proces evropské integrace, ačkoli Evropská unie podle něj musí doznat změn, a že USA mohou počítat s přátelstvím Francie.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso už stačil Sarkozymu poblahopřát: "Mám důvěru v Nicolase Sarkozyho, že bude motorem při řešení institucionálních otázek Evropské unie a při konsolidaci politické Evropy", uvedl Barroso, který se s příštím francouzským prezidentem dobře zná a v Bruselu nebylo tajemstvím, že mu dával před Royalovou přednost.
Překvapení se nekonalo
Vítězství dvaapadesátiletého bývalého ministra vnitra a financí napovídaly i poslední průzkumy, v nichž jeho náskok ještě vzrostl. Napomohla tomu také středeční televizní debata, z níž vyšel podle většiny francouzů Sarkozy lépe.
Kritickou situaci pro Ségolene Royalovou přiznal ještě před zveřejněním prvních dnešních odhadů v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RFI její poradce Julien Dray.
"Říkal jsem už dříve, že pokud bude rozdíl krátce před volbami více než pět procent, bude to pro nás těžké."
Šarvátky a dlažební kostky
Sama Royalová se na poslední chvíli snažila o zvrat varováním, že zvolení Sarkozyho bude pro Francii znamenat další násilnosti a že mohou dokonce hned po volbách znovu vypuknout nepokoje, tak jako na předměstích Paříže a dalších měst na podzim roku 2005.
K šarvátkám mezi policií a demonstranty dnes večer skutečně došlo, ale jejich rozsah byl omezený. Na pařížském náměstí Bastily se podle reportéra agentury Reuters shromáždilo několik set mladíků. Ti radikálnější z nich házeli po policistech lahvemi, dlažebními kostkami a dalšími předměty. Policie odpovídala slzným plynem a vodním dělem. Zatím nejsou zprávy o případných raněných.
Demonstrace proti Sarkozymu jsou hlášeny také z Lille, Štrasburku a některých dalších míst. První tajemník Socialistické strany a životní partner poražené prezidentské kandidátky François Hollande však apeloval na její příznivce, aby překousli porážku a soustředili se na blížící se parlamentní volby.
Jak a čím chce Sarkozy změnit Francii
Nový prezident slibuje oproti současnému stavu řadu změn v zahraniční politice, ekonomice a postojích vůči imigraci. Své plány shrnul pod název "nový francouzský sen".
Zde jsou některé hlavní body jeho programu, který hodlá prosazovat:
- - Evropská unie by měla pozastavit až do odvolání přijímání nových členů
- - Turecku má EU nabídnout privilegované partnerství, ale ne členství
- - Euroústava by měla být schválena ve značně zredukované podobě
- - Evropská unie by měla mít svého ministra zahraničí
- - Evropský parlament by měl mít větší pravomoce
- - Prezidentství jednotlivých zemí v EU by mělo být delší než půlroční
- - Francie by měla usilovat o lepší vztahy s USA, než tomu bylo za prezidenta Chiraka
- - Íránu nesmí být dovoleno vlastnit jadernou bombu
- - Je třeba snížit daně o čtyři procenta a "vrátit" tak mezi Francouze 68 miliard eur
POSLEDNÍ PREZIDENTI
- Charles de Gaulle (1959 - 1969)
- Georges Pompidou (1969 - 1974)
- Valery Giscard D´Estaing (1974 - 1981)
- Francois Mitterrand (1981 - 1995)
- Jacques Chirac (1995 - 2007)
- Nicolas Sarkozy (od 2007)
- - Pětatřicetihodinový pracovní týden a odchod do důchodu v 60 letech nemají být fixní. Kdo chce, měl by mít možnost pracovat více a déle
- - Je nutné snížit počet zaměstnanců ve státní správě
- - Mladiství by za zločiny měli dostávat přísnější tresty než doposud
- - Imigraci je třeba omezit a přijímat jen imigranty, které Francie vzhledem k jejich profesi nebo schopnostem potřebuje
- - Mělo by být vytvořeno ministerstvo pro imigraci a francouzskou identitu
- - Počet ministerstev má ale být zároveň snížen na patnáct
- - Homosexuálové mají mít právo na registrované partnerství, ale ne na svatby nebo adopce
- - Prezidentský mandát by měl být omezen maximálně na dvě volební období (dosud není omezen)
- - Školy a univerzity mají mít větší nezávislost při výuce
- - Vstup do muzeí má být zdarma
V politice už od 22 let
Sarkozy se narodil v roce 1955 jako prostřední ze tří bratrů. Jeho otec byl maďarský emigrant, který přišel do Francie v roce 1945 a krátce působil ve francouzské cizinecké legii.
Nový prezident začal politickou kariéru už jako dvaadvacetiletý. V roce 1977 se stal členem zastupitelstva na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine.
O šest let později se tamtéž stal starostou, poslancem francouzského parlamentu byl poprvé v roce 1988.
V několika vládách vystřídal postupně posty ministrů pro rozpočet, vnitra a financí. Před dvěma lety proslul jako ministr vnitra tvrdým postupem a ostrou rétorikou proti rabujícím výtržníkům z řad imigrantů v několika velkých městech.
Stal se v pořadí třiadvacátým prezidentem Francouzské republiky, úřadu se oficiálně ujme 17.května