Paříž/New York - Francouzská diplomacie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby v Aleppu. Řekl to francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
"Krutost útoků v posledních dnech, systematické bombardování Aleppa, útoky na nemocnice a humanitární konvoje - to vše vyvolává mezinárodní pohoršení. To vše potvrzuje, že syrský režim za podpory Ruska a Íránu je v totální válce proti svému lidu," citovala šéfa francouzské diplomacie agentura AFP.
Oblasti Aleppa ovládané vzbouřenci se od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem, opakovaně staly terčem náletů syrského režimu.
Kritický nedostatek lékařů i nemocnic
Podle zdrojů zahraničních agentur ve středu nálety těžce poškodily dvě nemocnice na východě města a připravily o život dva pacienty. Poškozené nemocnice M2 a M10 patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu.
V syrském městě podle Dětského fondu OSN (UNICEF) zůstává už jen 30 lékařů. Podle organizace Lékaři bez hranice (MSF), která podporuje zasažené nemocnice, fungují v Aleppu už jen dvě zařízení schopná chirurgických zákroků. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250 000 lidí, kteří ve východní části města uvázli.
Budovy nemocnice navíc zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.
Nálet zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí. V oblasti dochází na několika frontách i ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstaleckými bojovníky.
Stále ničivější zbraně
Televize Al-Džazíra sdělila, že si středeční nálety syrského letectva vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých. Cílem byly oblasti ovládané povstalci, uvedla s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj agentura Reuters.
UNICEF uvedl, že od pátku přišlo v povstaleckých čtvrtích Aleppa o život 96 dětí a dalších 233 jich bylo zraněno.
"Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," prohlásil v New Yorku šéf OSN Pan Ki-mun. V Radě bezpečnosti tak reagoval na zprávu o zásahu nemocnic.
"Právě teď navrhujeme jednání o rezoluci k zastavení palby v Aleppu. Tato rezoluce přiměje každého, aby čelil své odpovědnosti: ti, kteří rezoluci neodhlasují, riskují, že budou odpovědni za spoluúčast za válečné zločiny," uvedl Ayrault ve francouzském parlamentu.
Kerry chce s Ruskem přerušit kontakty
Podle Washingtonu mají bombardování v Aleppu na svědomí syrské a ruské síly. Rusko má nicméně v Radě bezpečnosti právo veta a tvrdí, že syrská vláda má právo se bránit proti ozbrojené vzpouře.
Americký ministr zahraničí John Kerry ale v telefonickém rozhovoru pohrozil svému protějšku Sergeji Lavrovovi, že USA přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud "Rusko nepřijme okamžité kroky k ukončení útoku na Aleppo a neobnoví příměří".
Šéf americké diplomacie zdůraznil, že USA se chystají pozastavit americko-ruskou bilaterální angažovanost v Sýrii i navrhované partnerství obou zemí v boji proti terorismu.
Podle Kerryho je Rusko zodpovědné za používání zápalných a těžkých bomb v městské oblasti. Vyjádřil také vážné znepokojení ohledně syrských a ruských útoků na nemocnice, zásoby vody a další civilní infrastruktury v Aleppu, řekl Kerryho mluvčí John Kirby.