Francie už nechce vzdělané Severoafričany. Musejí domů

Václav Viták
28. 11. 2011 10:24
Pro ty, kdo nejsou z EU, je stále těžší získat ve Francii pracovní povolení
Nezaměstnanost je ve Francii příčinou častých stávek (ilustrační foto).
Nezaměstnanost je ve Francii příčinou častých stávek (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Paříž - Francie tvrdě omezuje vydávání pracovních povolení pro mladé absolventy francouzských vysokých škol, kteří nepocházejí z členských zemí EU. Toto opatření vážně postihlo především studenty ze severní Afriky.

Od konce září proti němu v zemi galského kohouta protestují stovky zahraničních studentů a nelíbí se ani francouzským vysokým školám. Obávají se, že kvůli němu ztratí svou mezinárodní prestiž a vliv.

Francouzský ministr vnitra Claude Gueant novou praxi obhajoval s tím, že se jedná pouze o dodržování platných předpisů, jejichž cílem je zajišťovat pracovní místa pro francouzské vysokoškolské absolventy.

Příčinou sváru je memorandum z 31. května letošního roku, jež ministerstvo vnitra rozeslalo všem francouzským prefekturám.

Ministři vnitra a práce Claude Gueant a Xavier Bertrand v něm nařizují úředníkům, aby ještě více omezili počet pracovních povolení vydávaných zahraničním studentům a absolventům.

V memorandu stojí, že vzhledem k "dopadům, které má nejvážnější ekonomická krize v historii na zaměstnanost, je nutné příliv redukovat ". Pro memorandum se ve Francii vžilo označení "Oběžník z 31. května".

Studium ano, pracovní povolení ne

Gueant je neoblomný a trvá na tom, že "studenti z nečlenských zemí EU přišli do Francie studovat a nikoli vstupovat na pracovní trh". Jeho ministerstvo zdůvodňuje omezení počtu pracovních povolení pro cizince, kteří studují, nebo již vystudovali ve Francii, i etickými hledisky.

"Máme také obavu, abychom neplundrovali elity jiných zemí - tyto elity, jež graduovaly ve Francii, mohou významně přispět k rozvoji svých zemí," hájí Gueantovo memorandum mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.

Zpřísnění francouzských imigračních zákonů nutí k návratu domů především tisíce Severoafričanů. Mnohdy se jedná o absolventy, kteří vystudovali ty nejprestižnější francouzské vysoké školy.

Tito lidé mluví plynně několika jazyky, jsou vysoce kvalifikovaní, ale končí ve svých domovských zemích, v nichž prakticky nemohou najít uplatnění, protože například v Tunisku nebo Maroku dosahuje nezaměstnanost mezi vzdělanými mladými lidmi 20 procent.

Patří k nim i Nabíl Sebti, který graduoval v červnu v Paříži a musel se vrátit do Maroka, neboť nedostal pracovní povolení, přestože ve Francii už provozoval dvě vlastní firmy.

Politická záležitost

Podle Sebtiho je Oběžník z 31. května součástí volební strategie prezidenta Nicolase Sarkozyho, který chce tímto krokem získat v blížících se prezidentských volbách hlasy krajní pravice a těch francouzských občanů, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a zoufale shánějí práci.

Najít kvalifikovanou práci v zemích Maghrebu je pro absolventa velmi těžké (ilustrační foto).
Najít kvalifikovanou práci v zemích Maghrebu je pro absolventa velmi těžké (ilustrační foto). | Foto: Martin Novák

"Nikdy to nebylo jednoduché, ale získat teď pracovní povolení (ve Francii) není jen těžké, ale prakticky nemožné," říká Sebti, jenž založil na Facebooku skupinu, která pomáhá organizovat protesty proti Gueantovu oběžníku a informuje média o svých akcích proti němu.

Sebti uvádí, že když dříve nějaký severoafrický absolvent podal žádost o pracovní povolení, dostal do tří týdnů od prefektury odpověď.

Nyní se na vyřízení čeká klidně 12 až 18 měsíců, přičemž francouzské úřady stejně všechny žádosti nakonec zamítnou. Francie omezuje vydávání pracovních povolení již od roku 2006 a tuto praxi po letošním květnu ještě zpřísnila.

Oběžník ale vnímají negativně i francouzské vysoké školy. Ve Francii studuje zhruba 280 000 zahraničních studentů a v této oblasti ji předstihují pouze Spojené státy, Británie a Austrálie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy