Paříž - Francie tvrdě omezuje vydávání pracovních povolení pro mladé absolventy francouzských vysokých škol, kteří nepocházejí z členských zemí EU. Toto opatření vážně postihlo především studenty ze severní Afriky.
Od konce září proti němu v zemi galského kohouta protestují stovky zahraničních studentů a nelíbí se ani francouzským vysokým školám. Obávají se, že kvůli němu ztratí svou mezinárodní prestiž a vliv.
Francouzský ministr vnitra Claude Gueant novou praxi obhajoval s tím, že se jedná pouze o dodržování platných předpisů, jejichž cílem je zajišťovat pracovní místa pro francouzské vysokoškolské absolventy.
Příčinou sváru je memorandum z 31. května letošního roku, jež ministerstvo vnitra rozeslalo všem francouzským prefekturám.
Ministři vnitra a práce Claude Gueant a Xavier Bertrand v něm nařizují úředníkům, aby ještě více omezili počet pracovních povolení vydávaných zahraničním studentům a absolventům.
V memorandu stojí, že vzhledem k "dopadům, které má nejvážnější ekonomická krize v historii na zaměstnanost, je nutné příliv redukovat ". Pro memorandum se ve Francii vžilo označení "Oběžník z 31. května".
Studium ano, pracovní povolení ne
Gueant je neoblomný a trvá na tom, že "studenti z nečlenských zemí EU přišli do Francie studovat a nikoli vstupovat na pracovní trh". Jeho ministerstvo zdůvodňuje omezení počtu pracovních povolení pro cizince, kteří studují, nebo již vystudovali ve Francii, i etickými hledisky.
"Máme také obavu, abychom neplundrovali elity jiných zemí - tyto elity, jež graduovaly ve Francii, mohou významně přispět k rozvoji svých zemí," hájí Gueantovo memorandum mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.
Zpřísnění francouzských imigračních zákonů nutí k návratu domů především tisíce Severoafričanů. Mnohdy se jedná o absolventy, kteří vystudovali ty nejprestižnější francouzské vysoké školy.
Tito lidé mluví plynně několika jazyky, jsou vysoce kvalifikovaní, ale končí ve svých domovských zemích, v nichž prakticky nemohou najít uplatnění, protože například v Tunisku nebo Maroku dosahuje nezaměstnanost mezi vzdělanými mladými lidmi 20 procent.
Patří k nim i Nabíl Sebti, který graduoval v červnu v Paříži a musel se vrátit do Maroka, neboť nedostal pracovní povolení, přestože ve Francii už provozoval dvě vlastní firmy.
Politická záležitost
Podle Sebtiho je Oběžník z 31. května součástí volební strategie prezidenta Nicolase Sarkozyho, který chce tímto krokem získat v blížících se prezidentských volbách hlasy krajní pravice a těch francouzských občanů, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a zoufale shánějí práci.
"Nikdy to nebylo jednoduché, ale získat teď pracovní povolení (ve Francii) není jen těžké, ale prakticky nemožné," říká Sebti, jenž založil na Facebooku skupinu, která pomáhá organizovat protesty proti Gueantovu oběžníku a informuje média o svých akcích proti němu.
Sebti uvádí, že když dříve nějaký severoafrický absolvent podal žádost o pracovní povolení, dostal do tří týdnů od prefektury odpověď.
Nyní se na vyřízení čeká klidně 12 až 18 měsíců, přičemž francouzské úřady stejně všechny žádosti nakonec zamítnou. Francie omezuje vydávání pracovních povolení již od roku 2006 a tuto praxi po letošním květnu ještě zpřísnila.
Oběžník ale vnímají negativně i francouzské vysoké školy. Ve Francii studuje zhruba 280 000 zahraničních studentů a v této oblasti ji předstihují pouze Spojené státy, Británie a Austrálie.