Francie pustila na svobodu vraha íránského expremiéra

Radim Klekner Radim Klekner
18. 5. 2010 21:26
Paříž popírá, že se jedná o výměnu za Francouzku osvobozenou přede dvěma dny
Íránský prezident Ahmadínežád vydírá Západ nejrůznějším způsobem, také pomocí rukojmích
Íránský prezident Ahmadínežád vydírá Západ nejrůznějším způsobem, také pomocí rukojmích | Foto: Reuters

Paříž - Byla to politická vražda se vším všudy. V srpnu 1991 uškrtili a ubodali tři agenti Teheránu v domě na pařížském předměstí Suresnes íránského expremiéra Šahpúra Bachtiára, pobývajícího ve francouzském exilu.

V úterý francouzské úřady jediného vraha, který tehdy policii padl do rukou, vypověděly ze země poté, co si ve Francii odseděl osmnáct let. Popírají však, že se tak stalo výměnou za propuštění francouzské vysokoškolské učitelky obviněné v Teheránu ze špionáže.

Ta do Paříže přicestovala z Íránu přede dvěma dny.

Původně doživotí

Alí Vakilí Rád se v roce 1994 přiznal, že jednal na popud Teheránu. Zatčen byl na základě mezinárodního zatykače ve Švýcarsku. Původně měl zůstat za mřížemi do konce života, letos ale jeho právníci mohli zažádat o prominutí zbytku trestu.

"Francouzská justice se rozhodla k podmínečnému propuštění Ráda až tehdy, co dlouhé roky pobyl ve vězení," hájil soudní rozhodnutí ministr vnitra Brice Hortefeux.

Také on odmítá spojitost s případem učitelky Clotilde Reissové, jež pracovala v íránském Isfahánu v rámci půlročního kontraktu a loni v červnu byla krátce po parlamentních volbách zatčena. Do Francie tehdy poslala několik mailů s fotografiemi protivládních demonstrací.

Íránci pětadvacetiletou Francouzku odsoudili k deseti letům vězení. Reissová však byla po šesti týdnech propuštěna, když za ni Paříž zaplatila "pokutu" ve výši 285 tisíc dolarů. Mladá žena se mohla následně uchýlit na francouzskou ambasádu, Írán však nesměla opustit.

Výměnu navrhl Ahmadínežád

Bachtiárovo zavraždění vyvolalo ve Francii svého času velké pobouření. Íránský expremiér vystudoval kdysi Sorbonu, bojoval v mezinárodních brigádách ve španělské občanské válce a účastnil se francouzského hnutí odporu.

Propuštění Reissové sjednával francouzský ministr zahraničí Bernadr Kouchner
Propuštění Reissové sjednával francouzský ministr zahraničí Bernadr Kouchner | Foto: Reuters

Za režimu íránského šáha Rézí Páhlavího byl několikrát vězněn, v roce 1978 se však postavil do čela civilní vlády. Írán opustil o rok později, kdy v zemi zvítězila islámská revoluce a moci se chopil ajatolláh Chomejní.

Možnost výměny Reissové za odsouzeného Ráda naznačil koncem minulého roku íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Francie patří k šestici zemí, které se Teherán snaží přimět, aby se vzdal svého jaderného programu.

Minulý týden francouzské úřady stejným způsobem jako Ráda vypověděly ze země íránského inženýra Madžída Kavakanda. Ten byl zatčen v souvislosti s ilegálním exportem elektroniky, o níž se zajímala íránská armáda.

Také v tomto případě Paříž popírá, že by svoboda pro Íránce měla nějakou souvislost s propuštěním Reissové.

 

Právě se děje

Další zprávy