Írán po roce pustil Francouzku, o detailech Paříž mlčí

Monika Horáková
16. 5. 2010 19:36
Případ francouzské učitelky vyvolal mezi Paříží a Teheránem diplomatické pnutí
Clotilde Reissová s francouzským ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem (vpravo)
Clotilde Reissová s francouzským ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem (vpravo) | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská učitelka Clotilde Reissová, která byla před téměř jedenácti měsíci zatčena v Íránu, se vrátila do Francie. V zemi prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda byla souzena za účast na protirežimních demonstracích.

Čtyřiadvacetiletou ženu po příletu do Paříže přijal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Přivítal ji také francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Případ vyvolal mezi Íránem a Francií několikaměsíční diplomatické pnutí. Obě země jsou dlouhodobě ve sporu také kvůli íránskému jadernému programu.

Podle agentury AP nyní úřady obou zemí popírají spekulaci, že návrat Reissové byl ve skutečnosti diplomatickou "výměnou".

Pozorovatelé upozorňují na souvislost s případy dvou Íránců držených ve Francii. Jeden z nich se už mohl vrátit do vlasti zhruba před týdnem, rozhodnutí soudu o druhém zatčeném se čeká v úterý.

Souhra prezidentů

Podle agenturních zpráv Sarkozy vyjádřil díky třem svým prezidentským "spojencům", Luizi Ináciovi Lula da Silvovi z Brazílie, Abdoulayi Wademu ze Senegalu a Bašáru Assadovi ze Sýrie za aktivní roli při propuštění Reissové. Roli zprotředkovatele sehrál podle svého vyjádření zejména Wade.

Původně byla Reissová odsouzena k pěti letům odnětí svobody. Trest byl ale nakonec změněn na finanční pokutu ve výši v přepočtu téměř 6 miliónů korun.

Žena byla zadržena 1. července 2009 kvůli účasti na protestech proti údajným podvodům v červnových prezidentských volbách. Íránské úřady ji zadržely shodou okolností krátce poté, co se francouzský prezident vyjádřil o výsledku íránských voleb jako "o podvodu".

Francouzka byla obviněna z toho, že na demonstracích fotila a fotografie posílala do zahraničí. Před soudem stanula kvůli obžalobě ze špionáže a ohrožování bezpečnosti íránského státu. Reissová se hájila tvrzením, že demonstrací se účastnila pouze ze zvědavosti.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy