Írán po roce pustil Francouzku, o detailech Paříž mlčí

Monika Horáková
16. 5. 2010 19:36
Případ francouzské učitelky vyvolal mezi Paříží a Teheránem diplomatické pnutí
Clotilde Reissová s francouzským ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem (vpravo)
Clotilde Reissová s francouzským ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem (vpravo) | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská učitelka Clotilde Reissová, která byla před téměř jedenácti měsíci zatčena v Íránu, se vrátila do Francie. V zemi prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda byla souzena za účast na protirežimních demonstracích.

Čtyřiadvacetiletou ženu po příletu do Paříže přijal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Přivítal ji také francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Případ vyvolal mezi Íránem a Francií několikaměsíční diplomatické pnutí. Obě země jsou dlouhodobě ve sporu také kvůli íránskému jadernému programu.

Podle agentury AP nyní úřady obou zemí popírají spekulaci, že návrat Reissové byl ve skutečnosti diplomatickou "výměnou".

Pozorovatelé upozorňují na souvislost s případy dvou Íránců držených ve Francii. Jeden z nich se už mohl vrátit do vlasti zhruba před týdnem, rozhodnutí soudu o druhém zatčeném se čeká v úterý.

Souhra prezidentů

Podle agenturních zpráv Sarkozy vyjádřil díky třem svým prezidentským "spojencům", Luizi Ináciovi Lula da Silvovi z Brazílie, Abdoulayi Wademu ze Senegalu a Bašáru Assadovi ze Sýrie za aktivní roli při propuštění Reissové. Roli zprotředkovatele sehrál podle svého vyjádření zejména Wade.

Původně byla Reissová odsouzena k pěti letům odnětí svobody. Trest byl ale nakonec změněn na finanční pokutu ve výši v přepočtu téměř 6 miliónů korun.

Žena byla zadržena 1. července 2009 kvůli účasti na protestech proti údajným podvodům v červnových prezidentských volbách. Íránské úřady ji zadržely shodou okolností krátce poté, co se francouzský prezident vyjádřil o výsledku íránských voleb jako "o podvodu".

Francouzka byla obviněna z toho, že na demonstracích fotila a fotografie posílala do zahraničí. Před soudem stanula kvůli obžalobě ze špionáže a ohrožování bezpečnosti íránského státu. Reissová se hájila tvrzením, že demonstrací se účastnila pouze ze zvědavosti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy