Írán ustoupil tlaku. Obohacený uran pošle Turkům

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2010 11:35
Dohoda vyjednaná Brazílií má zmírnit napětí mezi Západem a Íránem kvůli jadernému programu
Zleva prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a turecký premiér Recep Erdogan před podpisem dohody v Teheránu.
Zleva prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a turecký premiér Recep Erdogan před podpisem dohody v Teheránu. | Foto: Reuters

Teherán - Brazílie a Turecko vyjednaly v noci na dnešek s Íránem dohodu, která by podle jejich mínění měla zmírnit obavy USA a Evropy z íránského jaderného programu a zároveň zmírnit nebo úplně odstranit sankce OSN proti Íránu.

Dohoda podepsaná v Teheránu zástupci všech tří zemí předpokládá, že Írán vyveze do Turecka 1200 kilogramů uranu obohaceného na 3,5 procenta.

Výměnou za to má dostat silněji obohacený uran a z něj vyrobené palivové tyče produkující izotopy pro léčbu onkologických onemocnění.

Není zatím jasné, která země by palivové tyče Íránu měla dodat. Loni se jednalo o tom, že Íránci uran vyvezou do Ruska, to ho obohatí na vyšší stupeň a palivové tyče pak vyrobí Francie.

Rozhovory ale zkrachovaly a Írán začal uran sám obohacovat na vyšší úroveň. USA a evropské země se obávají,  že tak činí za účelem sestrojení atomové bomby, na kterou je třeba vysoce obohacený uran.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes prohlásil, že dohoda s Brazílií a Tureckem otevírá možnost obnovit jednání Íránu s šesti velmocemi (Francií, Británií, Ruskem, USA a Čínou) o jeho jaderném programu.

Foto: Aktuálně.cz

Spojené státy ani vlády evropských zemí zatím na dnes oznámenou dohodu nijak nereagovaly. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu prohlásil, že pokud Írán dodrží slovo, měly by být sankce Rady bezpečnosti OSN zrušeny.

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva se nabídl jako prostředník a uvedl, že jde o poslední šanci, jak zabránit eskalaci konfliktu kolem Íránu a možná válce.

Možným vojenským zásahem hrozil předchozí americký prezident George Bush a tuto možnost nadále odmítá vyloučit izraelská vláda, neboť židovský stát považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svoji existenci.

Barack Obama ale o silovém řešení nehovoří, sází na diplomatická jednání, případně tvrdší ekonomické sankce vůči Íránu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 46 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy