Írán ustoupil tlaku. Obohacený uran pošle Turkům

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2010 11:35
Dohoda vyjednaná Brazílií má zmírnit napětí mezi Západem a Íránem kvůli jadernému programu
Zleva prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a turecký premiér Recep Erdogan před podpisem dohody v Teheránu.
Zleva prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a turecký premiér Recep Erdogan před podpisem dohody v Teheránu. | Foto: Reuters

Teherán - Brazílie a Turecko vyjednaly v noci na dnešek s Íránem dohodu, která by podle jejich mínění měla zmírnit obavy USA a Evropy z íránského jaderného programu a zároveň zmírnit nebo úplně odstranit sankce OSN proti Íránu.

Dohoda podepsaná v Teheránu zástupci všech tří zemí předpokládá, že Írán vyveze do Turecka 1200 kilogramů uranu obohaceného na 3,5 procenta.

Výměnou za to má dostat silněji obohacený uran a z něj vyrobené palivové tyče produkující izotopy pro léčbu onkologických onemocnění.

Není zatím jasné, která země by palivové tyče Íránu měla dodat. Loni se jednalo o tom, že Íránci uran vyvezou do Ruska, to ho obohatí na vyšší stupeň a palivové tyče pak vyrobí Francie.

Rozhovory ale zkrachovaly a Írán začal uran sám obohacovat na vyšší úroveň. USA a evropské země se obávají,  že tak činí za účelem sestrojení atomové bomby, na kterou je třeba vysoce obohacený uran.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes prohlásil, že dohoda s Brazílií a Tureckem otevírá možnost obnovit jednání Íránu s šesti velmocemi (Francií, Británií, Ruskem, USA a Čínou) o jeho jaderném programu.

Foto: Aktuálně.cz

Spojené státy ani vlády evropských zemí zatím na dnes oznámenou dohodu nijak nereagovaly. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu prohlásil, že pokud Írán dodrží slovo, měly by být sankce Rady bezpečnosti OSN zrušeny.

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva se nabídl jako prostředník a uvedl, že jde o poslední šanci, jak zabránit eskalaci konfliktu kolem Íránu a možná válce.

Možným vojenským zásahem hrozil předchozí americký prezident George Bush a tuto možnost nadále odmítá vyloučit izraelská vláda, neboť židovský stát považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svoji existenci.

Barack Obama ale o silovém řešení nehovoří, sází na diplomatická jednání, případně tvrdší ekonomické sankce vůči Íránu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy