Paříž - Francie v pondělí zpřístupnila většinu archivních dokumentů, které se týkají činnosti takzvaného vichystického režimu.
Režim pod vedením maršála Philippea Pétaina, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty, vládl ze středofrancouzského města Vichy vládl v letech 1940 až 1944.
Nařízení o zveřejnění dokumentů z archivů policie, soudů a ministerstev bylo podepsáno 24. prosince a v pondělí vstoupilo v platnost. Široké veřejnosti umožňuje přístup k 200 tisícům dokumentů, a to i k těm, od jejichž vzniku ještě neuplynula zákonná lhůta 75 let.
Dosud měli k některým písemnostem přístup jen historici a novináři se zvláštním povolením. Výjimku budou mít nadále dokumenty, které se týkají národní bezpečnosti.
Archivní dokumenty vichystického režimu obsahují mimo jiné informace o pronásledování Židů či příslušníků francouzského odboje. Režim pod vedením hrdiny první světové války Pétaina pomohl nacistům z Francie do koncentračních táborů na východě deportovat 76 tisíc Židů.
Některé zveřejněné spisy se týkají i poválečného vyšetřování zločinů kolaborantů. Nové světlo by podle historiků mohlo otevření archivů vnést i do případu zatčení předního francouzského odbojáře Jeana Moulina.