Francie: Města se opět bojí noční můry

Lenka Málková
25. 3. 2006 15:42
Paříž - Francouzský premiér Villepin chce najít řešení stávající krize bez ústupků. Města se tak připravují na další nepokoje.
Francouzská tisk poukazuje na to, že násilí je většinou dílem band, které nemají s manifestanty nic společného. Předměstí se tak bojí dalšího rabování.
Francouzská tisk poukazuje na to, že násilí je většinou dílem band, které nemají s manifestanty nic společného. Předměstí se tak bojí dalšího rabování. | Foto: Aktuálně.cz

Schůzka odborových předáků s premiérem Villepinem skončila nezdarem. Řešení se najít nepodařilo.

Další jednání s vládou odmítá i většina představitelů studentských organizací. A to do té doby než premiér odvolá svůj plán na řešení nezaměstnanosti v zemi a kontroverzní smlouvu prvního zaměstnání.

Premiér Villepin ustoupit nehodlá

Již v úterý má přitom Francii zachvátit další vlna stávek, které společně plánují hlavní odborové a studentské organizace. Podle francouzských médií může právě jejich rozsah určit další vývoj sporu, který přivedl zemi do další krize jen několik měsíců po incidentech na předměstích.

Premiér Dominique de Villepin by se měl se studenty znovu sejít příští týden. Odvolat zákon však nehodlá.
Premiér Dominique de Villepin by se měl se studenty znovu sejít příští týden. Odvolat zákon však nehodlá. | Foto: Reuters

Právě tam se pokračující násilnosti pomalu stávají noční můrou. Podle starostů většiny předměstí se pořádkové síly chovají příliš měkce.

Policie naopak argumentuje tím, že zdrženlivost je na místě, protože případný tvrdý zásah by mohl působit jako roznětka většího výbuchu. Hlasy žádající rozhodnější postup se však množí.

Podle francouzského tisku je násilí většinou dílem band, které nemají s manifestanty nic společného a z nichž mnohé přicházejí z předměstí, jež byla dějištěm podzimních incidentů.

Protesty jsou záminkou k násilnostem

Nynější protesty jsou pro tyto skupiny jen záminkou k dalším útokům. Mladíci přicházejí vyzbrojeni železnými tyčemi a baseballovými pálkami, okrádají manifestující i další chodce, napadají fotografující novináře a ničí auta a výlohy obchodů, tvrdí tisk.

Již v úterý má Francii zachvátit další vlna stávek, které společně plánují hlavní odborové a studentské organizace.
Již v úterý má Francii zachvátit další vlna stávek, které společně plánují hlavní odborové a studentské organizace. | Foto: Reuters

Zároveň se znovu přiostřuje situace i na samotných předměstích, jak o tom svědčí třeba páteční tříhodinové řádění asi 150 mladých lidí v Saint-Denis na okraji Paříže.

"Starostové předměstí se bojí, že se vrátí podzimní noční můra," napsal list Le Parisien.
   
Deník France soir zase citoval sociologa Michela Fizea, podle kterého chtějí tito mladí lidé svým násilím ukázat, že od podzimu se pro ně nic nezměnilo. "Stupeň jejich podráždění a beznaděje je takový, že mají pocit, že už nemohou nic ztratit," řekl Fize.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy