Foto: Zodiac psal tajemné šifry. Skupina bývalých vyšetřovatelů tvrdí, že ho odhalila

Takhle zhruba mohl Zodiac vypadat. Ilustrační snímek z hraného filmu z roku 1971.
Kdo je Zodiac? Američtí detektivové stále neznají odpověď na tuto otázku. Letos v listopadu ale skupina vysloužilých vyšetřovatelů, která si říká Case Breakers, oznámila, že odhalila jeho identitu. Zodiacem má být Gary Francis Poste. Policie i FBI se k tomu však odmítají vyjádřit, protože případ stále není uzavřen, píše server CNN.
Podívejte se na video, které objasňuje zjištění. Údajný Zodiac je už tři roky po smrti.
Zodiac byl známý šiframi, které posílal ve svých dopisech. Až loni v prosinci trojice nadšenců jeden z jeho vzkazů rozluštila. "Doufám, že se dobře bavíte při snaze mě dopadnout. Nebojím se plynové komory, protože mě o to dříve pošle do ráje a protože mám nyní hodně otroků, kteří pro mě pracují," stojí v tomto vzkazu podle Davida Oranchaka, webového designéra, který je jedním z trojice luštitelů.
Vzkaz, který byl podle počtu znaků nazvaný Šifra 340, dorazil do deníku San Francisco Chronicle v listopadu 1969. Ještě o rok dříve ale došlo k první potvrzené Zodiacově vraždě. Bylo něco po desáté hodině večer. David Faraday a Betty Lou Jensenová, dva američtí středoškoláci, měli právě rande. Zastavili nedaleko silnice Lake Herman Road u kalifornského města Benicia na štěrkem vysypané mýtině. Nebylo tam žádné pouliční osvětlení. Dvojice právě prožívala poslední minuty svého života.
Foto: Youtube.com
Pavlína Nouzová Dan Poláček Pavlína Nouzová, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 12. 2021 11:05
Je zřejmě nejznámějším sériovým vrahem ve Spojených státech, přitom prokazatelně zavraždil "pouze" pět lidí. Zodiac řádil v USA na přelomu 60. a 70. let. Posílal policii a médiím dopisy, kterými se jim vysmíval. Doplňoval je i zašifrovanými vzkazy. Skupina, která si říká Case Breakers, letos prohlásila, že se jí podařilo odhalit jeho identitu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy