Foto: Utečte, nebo vás pozabíjíme! V Barmě zůstávají po uprchlících vesnice spálené na popel

Foto: Utečte, nebo vás pozabíjíme! V Barmě zůstávají po uprchlících vesnice spálené na popel
Tento satelitní snímek je podle lidskoprávní organizace Amnesty International důkazem o vypalování rohingských vesnic. Barmská vláda potvrdila, že 40 procent z vesnic obývaných muslimským etnikem je nyní zcela opuštěných.
Od té doby uteklo z Arakanského státu podle OSN už 430 000 lidí. Do sousedního Bangladéše přinášejí zprávy o masakrech na civilním obyvatelstvu.
Zůstalo po nich nejméně 176 vylidněných vesnic srovnaných se zemí. Mnoho z nich je spálených na uhel. Vláda ale tvrdí, že je zapalují muslimští povstalci.
Barmské bezpečnostní složky dokonce v polovině září vpustily do oblasti zahraniční média, aby jim ukázaly spoušť, kterou muslimové údajně napáchali.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 9. 2017 19:13
Spálené domy, pozabíjení civilisté. Lidskoprávní organizace Amnesty International minulý týden zveřejnila satelitní snímky, které podle ní dokazují, že barmská armáda vyhání ze země muslimskou menšinu Rohingů. Záběry ukazují vypálené vesnice, ve kterých ještě koncem srpna stály obytné domy. Od té doby ale ze země uprchlo přes 400 000 Rohingů. Vyprávějí svědectví o násilí, vyvražďování a výhrůžkách ze strany buddhistického obyvatelstva a barmské armády. Ta ale vše odmítá.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy