Zastavte čistku, jinak se stane tragédie, varuje šéf OSN. Rohingy z Barmy nechce ani Bangladéš

ČTK ČTK
17. 9. 2017 11:03
Generální tajemník OSN António Guterres v rozhovoru s BBC řekl, že barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij má poslední šanci zastavit ofenzivu armády, kvůli které ze svých domovů uprchlo už na 410 000 Rohingů. V sousedním Bangladéši jim hrozí smrt kvůli nedostatku jídla, vody i ubytovacích kapacit. Podle analytiků se bangladéšská vláda snaží zabránit tomu, aby Rohingové splynuli s místním obyvatelstvem. Doufá, že je bude moci vrátit do Barmy, nebo dokonce poslat do nějaké třetí země.
Rohingové utíkají z Barmy.
Rohingové utíkají z Barmy. | Foto: Reuters

Dháka - Migrantům z muslimské menšiny Rohingů, kteří v posledních týdnech uprchli před násilím z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše, hrozí smrt kvůli nedostatku jídla, vody i ubytovacích kapacit. Podle agentury Reuters před tím varuje humanitární organizace Save the Children. Generální tajemník OSN António Guterres v rozhovoru s BBC řekl, že barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij má poslední šanci zastavit ofenzivu armády, kvůli které ze svých domovů uprchlo už na 410 000 Rohingů.

"Pokud tu situaci teď nezmění, tak si myslím, že se stane hrozná tragédie, kterou podle mě nepůjde v budoucnu zvrátit," řekl Guterres. Su Ťij se v úterý k současné krizi vyjádří v projevu k národu. Tato držitelka Nobelovy ceny za mír čelí kritice za vlažný přístup k současné uprchlické krizi, která se odehrává na západě Barmy a kterou OSN označuje za etnické čistky.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy.

"Mnoho lidí přichází (do Bangladéše) hladových, vyčerpaných, bez jídla nebo vody," cituje dnes agentura Reuters Marka Pierceho ze Save the Children (Zachraňte děti). "Velké starosti mi dělá to, že kvůli velkým počtům potřebných chybí jídlo, voda, ubytování a základní hygienické pomůcky. Pokud rodiny nejsou schopny naplnit své základní potřeby, budou strádat ještě více a může docházet ke ztrátám na životech," varoval Pierce. Podle něj musí k řešení krize větší částkou pomoci mezinárodní společenství.

Bangladéšské úřady omezují volný pohyb Rohingů po této zemi, nebudou například moci smět cestovat mimo určené místo. Dopravci a řidiči dostali výzvu, aby nepřeváželi uprchlíky a majitelé nemovitostí jim nemají pronajímat bydlení. U města Cox's Bazar úřady plánují vybudovat ubikace pro statisíce uprchlíků z Barmy. Podle analytiků, na něž se odvolává BBC, se Bangladéš snaží zabránit tomu, aby Rohingové splynuli s místním obyvatelstvem. Doufá, že je bude moci vrátit do Barmy, nebo dokonce poslat do nějaké třetí země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy