Foto: Mohutná "katedrála" chrání Japonce před povodněmi. Brzy ale přestane stačit

Foto: Mohutná "katedrála" chrání Japonce před povodněmi. Brzy ale přestane stačit
Pro města, jako je metropole Tokio, kde žije velká koncentrace lidí, mohou být povodně ničivé. Ještě před 30 lety bylo běžné, že město zasáhla velká voda každý rok. Vláda se proto rozhodla pro technologické řešení, které by mělo hlavní město ochránit.
Více než 100 řek a stoupající hladina moří staví Japonsko na přední příčky zemí, které jsou nejvíce ohroženy přírodními katastrofami a klimatickou změnou. Zemi nejčastěji postihují povodně.
Expert na adaptaci Thomas je však skeptický. Výstavba podzemní nádrže podle něj problém nevyřeší. Pomoct by mohlo snížení emisí skleníkových plynů přispívajících k oteplování atmosféry - samotné Japonsko je pátým největším znečišťovatelem na světě. Uhlíkově neutrální, tedy že vypustí jen tolik skleníkových plynů, které dokáže zpět pojmout, by měly být ostrovy až v polovině století.
Po třinácti letech stavby úřady na severu Tokia v roce 2006 otevřely podzemní protipovodňový systém, který udrží až stoletou vodu. Když tedy naprší až 75 milimetrů srážek za hodinu, město bude chráněno. Následně ji odvede dál od města, do řeky Edo nebo přímo do moře, píše agentura Reuters. Zobrazit 14 fotografií
Foto: REUTERS/Issei Kato
Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 11. 2024 20:21
Pro obyvatele Tokia byly povodně ještě před 30 lety každoroční událostí. Vláda se proto rozhodla, že bude škodám na majetku i ztrátám na životech předcházet, a nechala vystavět podzemní nádrž chránící metropoli. Kvůli klimatickým změnám však přestává její objem stačit.
 

Právě se děje

Další zprávy