První setkání, první stisk ruky. Summit Bidena a Putina provázela přísná opatření

První setkání, první stisk ruky. Summit Bidena a Putina provázela přísná opatření
Bezpečnostní opatření byla podle listu Le Temps ještě rozsáhlejší než při návštěvě papeže v roce 2018.
Ruský prezident Putin přiletěl do města ve středu po poledni.
Z bezpečnostních důvodů ho doprovázely dva identické letouny, oba s označením Air Force One. Nevědělo se předem, v kterém z nich bude Biden sedět.
"Švýcaři jsou neutrální, takže nám je svým způsobem jedno, na čem se prezidenti Biden a Putin dohodnou. Víme, že se zde sejdou, ale politický dopad to na nás nemá. Je jasné, že Biden je jiný, než byl Donald Trump, a Putin už jiný nebude. Je to spíš zajímavost, něco jako návštěva zoo," uvedl mladý obyvatel Ženevy oslovený agenturou ČTK.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 6. 2021 6:07
Joe Biden se poprvé od nástupu do funkce prezidenta Spojených států ve středu sešel se svým ruským protějškem, Vladimirem Putinem. Prezidenti se potkali v Ženevě, kde se odebrali na soukromé jednání. Podívejte se na fotografie ze summitu v přísně hlídaném švýcarském městě.
 

Právě se děje

před 34 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy