Obrazem: Graffiti připomínají staré křivdy. Jak se v Severním Irsku bojuje na zdech

Obrazem: Graffiti připomínají staré křivdy. Jak se v Severním Irsku bojuje na zdech
Severní Irsko desetiletí rozdělují názory na to, zda má zůstat součástí Velké Británie, nebo se připojit k Irské republice. V katolické čtvrti v Bogside v Londonderry mají lidé jasno: Severní Irsko je Irsko. Na britskou armádu mají špatné vzpomínky zejména ze sedmdesátých let. Toto graffiti obviňuje Brity z použití chemických látek proti vězněným republikánům (katolíkům).
Muži, kteří zemřeli v řadách Irské republikánské armády a dalších podobných organizací páchajících útoky na civilisty, se těší mučednickému statusu. Ačkoliv ne každý severoirský katolík souhlasí nebo souhlasil s násilím jako metodou.
Irská vlajka na zdi v Belfastu. Takzvaná irská pojistka, na které se EU a Británie dohodly už v roce 2017, má zajistit volný režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. Vznik takzvané tvrdé, klasické hranice by mohl ohrozit mírovou dohodu z roku 1998. Pojistka je hlavním důvodem opakovaného odmítnutí brexitové smlouvy britským parlamentem.
V osmdesátých letech drželi věznění členové Irské republikánské armády (IRA) a dalších skupin v britských věznicích hladovku. Dodnes se na ně vzpomíná.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2019 22:11
Dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie se zadrhla na takzvané irské pojistce. Na tom, jaký režim má být na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem ve chvíli, kdy Velká Británie na rozdíl od Irska už nebude členem EU. V sázce při jednáních, která povede nový britský premiér Boris Johnson, je kromě jiného také osud mírové dohody z roku 1998, která omezila dlouholeté sektářské násilí a terorismus na severu ostrova. Na zdech největších severoirských měst - Belfastu a Londonderry - se ale stále bojuje. Malby patří k místnímu folkloru a ilustrují historickou nevraživost mezi protestanty a katolíky.
 

Právě se děje

Další zprávy