Policisté zadrželi dva mladíky v souvislosti s vraždou novinářky v Severním Irsku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2019 11:41
Severoirská policie oznámila, že zadržela dva mladíky v souvislosti s vraždou 29leté novinářky Lyry McKeeové během nepokojů v Londonderry v noci ze čtvrtka na pátek. Informovala o tom na svém webu zpravodajská stanice BBC. Podle twitterového účtu oblastní organizace severoirské policie je dvěma zajištěným mužům 18 a 19 let. Policie uvedla, že ji situace v Severním Irsku velmi znepokojuje, a varovala před "novým pokolením teroristů".
Lyra McKee.
Lyra McKee. | Foto: Reuters

McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy před čtvrteční půlnocí sledovala dění. Policie uvedla, že ozbrojený muž střílel po policistech kolem 23:00 místního času. Novinářka v té době stála v blízkosti jednoho policejního vozidla.

Záběry kamerového systému zaznamenaly její poslední momenty před zasažením a snímek pořízený z mobilního telefonu zachytil člověka podezřelého, že střílel. Na videu, které policie rovněž zveřejnila, je vidět maskovaný útočník, který se vykloní z úkrytu a zdá se, že střílí na policii a přihlížející lidi.

Policie bezprostředně označila za možného pachatele nacionalistickou organizaci Nová IRA (Irská republikánská armáda). Událost také začala vyšetřovat jako terorismus.

Násilnosti ve čtvrti Creggan v Londonderry vypukly ve čtvrtek večer po policejní razii, jejímž cílem bylo zabránit útokům naplánovaným na tento víkend. Výtržníci házeli po policistech desítky zápalných lahví a zapálili při tom dvě auta.

Novinářka před svou smrtí pracovala na knize o mizení mladých lidí během několika desetiletí trvajících občanských nepokojů v Severním Irsku. Politici šesti místních politických stran její smrt odsoudili ve společném prohlášení. 

Jednotu tak projevili političtí zástupci irských nacionalistů, kteří by rádi, aby se Severní Irsko odtrhlo od Londýna a sjednotilo se zbytkem ostrova, a britských unionistů, kteří ho naopak považují za součást Spojeného království. 

V Londonderry i dalších městech se v průběhu pátku sešly stovky lidí, aby uctili památku McKeeové. Ta působila také jako aktivistka za práva homosexuálů. 

Před "novým pokolením teroristů" varoval detektiv Jason Murphy, který vede vyšetřování. "Včera (v pátek) jsme zaznamenali, že valná část komunit v Severním Irsku policii a její práci podporuje, stojí za mírovým procesem," uvedl Murphy.

"To se včera (v pátek) viditelně projevilo ve (čtvrti) Creggan - v komunitě, která dlouhou dobu žije ve strachu a z velké části ji jako rukojmí drží teroristická organizace, která tvrdí, že komunitu reprezentuje," dodal detektiv.

Tři desetiletí násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila na velikonoční Velký pátek v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Nová IRA (Irská republikánská armáda) velkopáteční dohodu odmítá.

Několik ozbrojených skupin ale zůstává stále aktivních. Jednou z těch, která odmítají velkopáteční dohodu, je právě Nová IRA. Ta byla obviněná také z odpálení bomby před budovou místního soudu na konci letošního ledna. Při explozi tehdy nebyl nikdo zraněn.

Násilnosti ve čtvrti Creggan vypukly ve čtvrtek večer po policejní razii, jejímž cílem bylo zabránit útokům naplánovaným na tento víkend. Výtržníci házeli po policistech desítky zápalných lahví a zapálili při tom dvě auta.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy