Firmy z Kypru odklonily 700 milionů eur, ministr končí

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
2. 4. 2013 15:26
Firmy někdo varoval. Podezření padá i na prezidenta Anastasiadise
Kyperský ministr financí Michalis Sarris.
Kyperský ministr financí Michalis Sarris. | Foto: Reuters

Nikósie - Dostaly informaci, že jim banky zmrazí vklady. Hned poté nechaly peníze z Kypru poslat do ciziny.

Řeč je o zhruba 130 kyperských firmách, které těsně před vynuceným uzavřením bank někdo varoval. "Uklidit" stihly asi 700 milionů eur. Podnikají v energetice, jsou mezi nimi soukromá rejdařství, kanceláře i státní podniky.

Kyperské státní zastupitelství teď zkoumá, kdo z insiderů - jít mohlo kupříkladu o vysoké státní úředníky a politiky, kteří o požadavcích Evropské unie věděli - informaci pustil. "Máme před sebou spoustu práce," uvedl jeho mluvčí.

Bankovní krize na Kypru má navíc další oběť: Ministr financí Michalis Sarris oznámil, že na svou funkci rezignuje.

Prezident v podezření

Podle řeckých médií, na něž se odvolává agentura DPA, peníze z ostrova narychlo odeslalo 136 společností. List kyperské opoziční komunistické strany Charavgi tvrdí, že mezi nimi byla i firma A. Loutsios and Sons Ltd., která má přímé vazby na prezidenta Nikose Anastasiadise.

Fronty před kyperskou Laiki Bank.
Fronty před kyperskou Laiki Bank. | Foto: Reuters

Figuruje v ní rodina jeho zetě. Pár dní před uzavřením kyperských bank údajně do Londýna převedla 21 milionů eur.

Společnost převod peněz potvrdila, odmítla však, že by ji k tomu přiměla jakákoliv informace z prezidentského úřadu. Šlo o standardní platbu, hájí se A. Loutsios and Sons.

Peníze byly určené na nákup dvou nemovitostí v Řecku a jedné na Kypru.

"O závěrech (jednání s EU) jsem dopředu nic nevěděl," hájí se Nikos Anastasiadis. "Ostatně - ani by nebylo možné svádět do sobotních brzkých ranních hodin bitvu se státy eurozóny a zároveň pouštět ven nějaké informace," tvrdí.

Úředníci pod drobnohledem

Sám prezident Anastasiadis tvrdí, že informace o jeho rodinných vazbách na "firmu ze seznamu" mají jediný cíl: zdiskreditovat ho. Podezřelé převody má prozkoumat i speciální komise, kterou v úterý jmenoval v Nikósii.

V komisi budou tři lidé. Má velké pravomoci a podle zpráv z tisku může pohnat k odpovědnosti kohokoli, kdo "přivedl zemi na pokraj bankrotu".

Šéfem komise je bývalý předseda kyperského nejvyššího soudu Jorgos Pikis, jejími členy dva jeho dřívější kolegové Panajotis Kallis a Jannakis Konstantinidis. Zkoumat budou aktivity bývalých i současných státních úředníků a finančníků za posledních šest let.

Opomenout přitom nemají ani prezidenta a jeho okolí.

Deal s Bruselem

Agentura Reuters v úterý uvedla, že Kypr dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru 10 miliard eur (260 miliard Kč). První splátku z pomoci obdrží v květnu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 40 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy