Zachráněný Kypr čeká podobně hluboký pád jako Řecko

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2013 13:11
Bankrotu se sice ostrovní stát vyhne, ale propadu ekonomiky se zabránit nedá
Tržiště v Nikósii.
Tržiště v Nikósii. | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr se sice vyhne bankrotu a úplnému kolapsu svého bankovního systému, ale světlá ekonomická budoucnost většinu Kypřanů rozhodně nečeká.

Ti, kteří mají v bankách na účtech méně než 100 tisíc eur, o nic nepřijdou, ale kyperskou ekonomiku jako celek čekají hubené roky a pád do ještě hlubší recese. Někteří experti dokonce předpovídají, že Kypr čeká podobný pád jako Řecko, doprovázený bankroty podniků a růstem nezaměstnanosti, která je nyní na 14,7 procenta.

"Očesání vkladů bude mít kalamitní následky. Očekávám letos pád ekonomiky o deset procent a příští rok o osm procent," prorokuje v deníku Wall Street Journal Gabriel Sterne z analytické firmy Exotix.

Kypr bezpochyby přijde o pověst bezpečné a výhodné země pro bankovní vklady. Jeho bankovní sektor, nyní činící 68 miliard eur (výrazně převyšující roční hrubý domácí produkt země ve výši 17 miliard eur), se drasticky zmenší.

Ostrovu ještě zůstane vizitka daňového ráje (firemní daně se mají zvýšit z deseti procent jen na dvanáct a půl, zůstanou tedy v porovnání s většinou EU nadále velmi nízké) a také oblíbené turistické destinace, ale negativní zprávy, které se o Kypru v posledních dnech valí do celého světa, mohou i tady přinést propad.

Ruští hosté na terase restaurace v Limassolu.
Ruští hosté na terase restaurace v Limassolu. | Foto: Reuters

Kypr se už připravuje na úprk Rusů, a to jak z bank, tak i fyzicky. Podle deníku Financial Times je jasné, že velké množství ruských vkladatelů po současné zkušenosti přesune své peníze jinam a i ti, kteří na Kypru žijí, odejdou.

"Místní lidé by měli pochopit, že až budou pryč peníze, tak lidé, kterým patří, už tady nebudou chodit do restaurací, nebudou zde kupovat auta ani domy. Živobytí Kypřanů zmizí. Až odejdou Rusové, kdo tady zaplatí 500 eur za jednu noc v hotelu Four Seasons? Angela Merkelová?" uvedl ruský advokát žijící na Kypru Fjodora Michin pro Financial Times.

V kyperských bankách je nyní 68 miliard eur, z toho zhruba 25 miliard na kontech patřících Rusům. Dohoda o pomoci Kypru, dosažená na jednání se zástupci eurozóny v noci na pondělí, předpokládá až třicetiprocentní zdanění vkladů nad 100 tisíc eur.

Mnoho ruských klientů kyperských bank tak přijde o velké peníze. "Krádež pokračuje," reagoval na to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Kypr tak přijde nejen o ruské investory a klienty, ale zřejmě i o dobré vztahy s ruským státem.

Vedle Rusů možná odejde i část druhé velké komunity, Britů. Ministerstvo zahraničí v Londýně chce všem Britům dlouhodobě žijícím na Kypru zaplatit letenku na návrat do vlasti. Případně vyšle na ostrov i speciální letouny.

Centrum Nikósie.
Centrum Nikósie. | Foto: Reuters

Na Kypru žije přibližně šedesát tisíc Britů s povolením k trvalému pobytu. Z velké části se jedná o lidi v důchodovém věku.

Deník Cyprus Mail, který vychází v Nikósii v angličtině, otiskl anketu s lidmi v ulicích metropole. Většina z nich má obavy z bezprostřední budoucnosti a raději se snaží myslet na jiné věci.

Někteří dokonce přestali sledovat zprávy v televizi, na internetu i v novinách, aby se nestresovali.

"Mluvte se mnou, o čem chcete, ale ne o finanční krizi. Diskutujme o lidech, divadle, o čemkoliv jiném, než jsou peníze," řekl například na pěší zóně v centru města sedmapadesátiletý architekt Giorgos Fialis.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy