Johannesburg – Americká firma Pembient chce do dvou let uvést na trh umělý roh nosorožce. Šéf Matthew Markus tak chce bojovat proti stále častějšímu vraždění těchto zvířat.
Účastníci schůzky zástupců zemí Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), která se koná v Jihoafrické republice, o výhodách uvedení takového materiálu na trh pochybují.
V minulých devíti letech pytláci znásobili útoky na nosorožce – zatímco v roce 2007 jich zabili třináct, loni 1175. Rohy jsou používány v tradičním lékařství v Asii.
Ochránci přírody chtějí, aby CITES zakázala vývoj syntetických náhražek částí těl chráněných zvířat.
Snaha o identický materiál
Zastánci uvedení syntetického materiálu na trh tvrdí, že u některých druhů se tato metoda osvědčila – jde například o orchideje vypěstované v umělých podmínkách nebo o případ náhražky za látku obsaženou v medvědí žluči, kterou přijalo čínské tradiční lékařství.
Teď se několik podniků zabývá vývojem umělých sloních klů a rohů nosorožců. Pembient je jedním z nich a jeho výzkum je podle stanice BBC nejpokročilejší.
"Letos jsme vytvořili tvrdé prototypy rohů, ale nemají ještě všechny vlastnosti skutečných, pracujeme na tom, abychom získali identický materiál," řekl Markus, který se účastní jednání CITES. Řekl, že je třeba ještě asi dvou let, pokud "všechna ta kritika neodradí investory".
Kritici tvrdí, že budou-li na trhu syntetické rohy, nelegální lov nosorožců to ještě povzbudí. "Ty syntetické výrobky poskytnou krytí nelegálnímu obchodování. Jak budou strážci rozlišovat mezi pravými a syntetickými?" řekl Lee Henry ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).
Markus ale tvrdí, že jeho cílem je dosáhnout právě toho, aby oba druhy rohů od sebe byly nerozlišitelné.
"Ten trh je nelegální, lidi do něj zapojené nepodporuje stát, náhražky budou mít velmi rušivý efekt. Jediné, co vám zaručuje, že jste získali, co jste chtěli, je ta věc sama. A jestliže se vám výrobou bio náhražky podaří tuto mimořádnost zničit, je to vítězství," řekl Markus.
Podle odpůrců ale otevře příliv syntetických materiálů nové trhy, což bude znamenat další zkázu pro nosorožce.
"V tradičním lékařství dávají přednost přírodním produktům, nechtějí nic vypěstovaného nebo vyrobeného," řekl Henry. Je přesvědčen, že vytvořením náhradních rohů se poptávka po těch skutečných nesníží.