V tuto chvíli ale Bloomberg a Schultz zatím vytáhli do boje jeden proti druhému. Důvodem jejich střetu bylo nedělní vyhlášení Howarda Schultze, že "vážně přemýšlí" o tom, že se o Bílý dům pokusí jako nezávislý kandidát.
"Budu kandidovat jako středový nezávislý (kandidát), mimo systém dvou stran," prohlásil pětašedesátiletý Schultz, zakladatel celosvětového řetězce kaváren Starbucks.
Michael Bloomberg, který se loni před listopadovými volbami do Kongresu nechal oficiálně zaregistrovat jako volič demokratů a který podle médií sám vážně zvažuje, že bude za demokraty kandidovat v prezidentských volbách, proti Schultzovi tvrdě vyrazil ve svém pondělním veřejném prohlášení.
"Nezávislý (kandidát) nemůže vyhrát. Je velmi pravděpodobné, že nezávislý kandidát by jen rozdělil hlasy proti Trumpovi a nakonec by tím znovu zvolil současného prezidenta," napsal šestasedmdesátiletý Bloomberg, zakladatel a majitel stejnojmenné agentury a bývalý starosta New Yorku.
Bloomberg sice ve svém prohlášení Schultze nejmenoval, ale je zcela zřejmé, že jeho výpad mířil právě proti němu. "Musíme zůstat jednotní, nesmíme žádnému kandidátovi dovolit, aby nás rozdělil nebo rozlomil. V sázce je příliš mnoho," varoval.
Připomněl, že on sám v minulosti (v letech 2008 a 2016) zvažoval nezávislou kandidaturu. V roce 2016 se jí ale prý vzdal právě kvůli tomu, aby nepoškodil šance demokratů.
"Kvůli tomuto riziku jsem v roce 2016 odmítl kandidovat a nemůžeme si dovolit to zkoušet nyní," vysvětlil Bloomberg.
Rizika nezávislé kandidatury
Demokratická kandidátka Hillary Clintonová v roce 2016 sice i tak prohrála, Bloombergův apel je nicméně od nedělního Schultzova oznámení jedním z mnoha obdobných znepokojených hlasů zevnitř demokratického tábora.
Podle demokratů by Schultzova nezávislá kandidatura mohla odtáhnout část voličů od jejich kandidáta nebo kandidátky. A Trumpovi by Bílý dům znovu spadl do klína.
"Doporučil bych panu Schultzovi, aby se poctivě zamyslel nad negativními důsledky, které může způsobit," uvedl například pro americkou televizi CNN Julián Castro, který byl ministrem výstavby a městského rozvoje v administrativě Baracka Obamy a už sám oznámil, že do voleb 2020 bude kandidovat jako demokrat.
In 2020, the great likelihood is that an independent would just split the anti-Trump vote and end up re-electing the President. That's a risk I refused to run in 2016 and we can't afford to run it now. https://t.co/SmHM6cYUg7 pic.twitter.com/iQ2CK5o2k6
— Mike Bloomberg (@MikeBloomberg) January 28, 2019
Zac Petkanas, který byl poradcem Clintonové v kampani 2016, na svém Twitteru v pondělí svolával protest během autogramiády, kterou měl Howard Schultz v pondělí v knihkupectví na Manhattanu. "Nesmíme tomuhle miliardáři dovolit, aby Donaldu Trumpovi doručil druhý prezidentský termín," vyzýval Petkanas.
Trýznivé zkušenosti
Demokraty děsí zkušenost z voleb 2000, kdy nezávislý kandidát za Stranu zelených Ralph Nader v prezidentských volbách získal jen 2,74 procenta všech odevzdaných hlasů. Jenže na klíčové Floridě, kde se rozhodoval celý tehdejší souboj mezi republikánem Georgem Bushem a demokratem Alem Gorem, dostal Nader bezmála 100 tisíc hlasů.
V nejasné situaci se na Floridě hlasy přepočítávaly a ve chvíli, kdy to Nejvyšší soud USA ukončil, aby byl už vyhlášen vítěz, vyhrával Bush o 537 hlasů. A díky tomuto rozdílu se stal prezidentem USA.
Zatímco Alu Goreovi, jak jsou dodnes přesvědčeni demokraté, těch několik stovek hlasů, které by přiřkly triumf naopak jemu, odebral právě Ralph Nader.
Demokraté také upozorňují na to, jak na nezávislého kandidáta, bohatého podnikatele Rosse Perota, ve volbách 1992 podle nich doplatili republikáni.
Uprostřed souboje jejich kandidáta George H. W. Bushe, který obhajoval Bílý dům s demokratickým nováčkem z Arkansasu Billem Clintonem, Perot získal 19 procent hlasů. A Clintonovi tak stačilo 43 procent všech hlasů, aby vyhrál.
Chci být alternativa
Howard Schultz se útoku ze strany Bloomberga a dalších demokratů brání s tím, že chce být alternativou pro voliče, kterým nevyhovuje Trump ani progresivní levicové plány, které propagují vesměs všichni zatím ohlášení kandidáti Demokratické strany.
"Myslím, že mnozí celoživotní demokraté a ještě více celoživotních republikánů teď hledá domov," řekl Schultz pro rozhlasovou stanici NPR. "Nikdo nechce prezidenta Trumpa dostat pryč (z Bílého domu), vyhodit ho ze zaměstnání více než já," tvrdí Schultz.
Právě proto prý zvažuje kandidaturu. "Jestliže tady bude volba mezi prezidentem Trumpem a progresivními liberály na straně demokratů, tak bych k smrti nerad viděl, jak je Trump znovu zvolen, ale věřím, že právě to by se stalo," vysvětlil Schultz.
Na rozdíl od programu progresivních demokratů by například nebyl pro státem dotované všeobecné zdravotní pojištění a je i proti návrhu, že vláda by měla lidem garantovat pracovní místa.
"Dělá mi starost, že tolik hlasů v Demokratické straně zachází tak daleko doleva. Já se sám sebe ptám, jak všechny tyhle věci zaplatíme, podle mě to není realistické," popsal Schultz pro televizi CNBC.
If Howard Schultz gets into the presidential race, @MoveOn, @IndivisibleTeam, the @DNC, the major unions, and the major presidential campaigns should all use their email lists to promote a Starbucks boycott until he drops out.
— Ian Millhiser (@imillhiser) January 27, 2019
Podle některých komentátorů skutečně nelze automaticky předpokládat, že Schultzova kandidatura by ohrozila jen demokraty. "Podle mě není zcela jasné, zda by starší bohatý byznysmen, kandidující za třetí stranu, Trumpa spíše poškodil, nebo mu pomohl," uvažuje například politický analytik Nate Silver z webu FiveThirtyEight.
Výzvy k bojkotu Starbucks
Obecně se ale na Schultze sesypal demokratický hněv, například právě od jim stranících komentátorů v novinách. "Přesně to potřebujeme, dalšího miliardáře bláznivého ega s nulovou zkušeností s vládnutím, který se myslí, že je předurčen být prezidentem. Co se může pokazit?" napsal ironicky například Eugene Robinson v listu Washington Post.
Proti Schultzovi vyrazili i aktivisté - na sociálních sítích se množí výzvy k bojkotu podniku Starbucks. A jsou to už i hlášky typu, že "Schultz si prostě jen otevře spoustu předvolebních kanceláří, některé na každém druhém rohu".
Donald Trump komentoval Schultzova oznámení klasicky ve svém stylu. Na Twitteru a lehce urážlivě. Podle něj "Schultz nemá odvahu", aby kandidoval na prezidenta.
Víceméně nezúčastněně, ale se zřetelným pobavením na adresu Michaela Bloomberga, se pak k věci vyslovil komentář konzervativního listu Wall Street Journal.
Howard Schultz doesn’t have the “guts” to run for President! Watched him on @60Minutes last night and I agree with him that he is not the “smartest person.” Besides, America already has that! I only hope that Starbucks is still paying me their rent in Trump Tower!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 28, 2019
"Jeden musí obdivovat, jak perfektně ve vlastním zájmu si to pan Bloomberg načasoval. Poté, co sám dvakrát zvažoval nezávislou kandidaturu, tak teď, kdy se chce ucházet o demokratickou nominaci, říká, že to je špatný nápad. Obává se, že nezávislý pokus pana Schultze by poškodil demokratického kandidáta," podivil se deník.
"Pan Bloomberg by měl kandidovat, pokud si myslí, že může vyhrát, ale to, že je miliardář, z něho ve volbách 2020 nikoho výjimečného nedělá," šťouchnul si Wall Street Journal do bývalého starosty New Yorku a do konkurenta na zpravodajském trhu.