Manila - K filipínskému pobřeží dorazil tajfun Nalgae, doprovázený vichrem o rychlosti 160 kilometrů v hodině. Země se přitom ještě nevzpamatovala z následků předchozího tajfunu Nesat, který na Filipínách zabil 50 lidí a tisíce ponechal bez střechy nad hlavou.
Monzunové deště, které nyní bičují jihovýchodní Asii, připravily tento týden v Kambodži a jižním Vietnamu o život přes 100 lidí. Třetina Thajska je vlivem deště pod vodou.
Nesat zamířil tento týden z Filipín do Číny, odkud hlásí 39 obětí. Tajfun, který postupně zeslábl na tropickou bouři, v pátek odpoledne dorazil do Vietnamu. Tam před ním evakuovali 20.000 lidí.
Očekává se, že Nalgae se Filipínami požene zřejmě ostrovem Luzon ve stopách Nesatu. V evakuačních centrech je už nyní podle agentury AP 400.000 lidí. Jako první Nalgae udeřila na filipínskou provincii Isabela.
Tamní úřady nechaly preventivně vypnout elektrický proud, aby eliminovaly nehody způsobené popadanými sloupy a kabely elektrického vedení. Země je nasáklá vodou z předchozí bouře a nedokáže už absorbovat další. Úřady se obávají sesuvů půdy a záplav.
Prohlédněte si pohromu, kterou po sobě zanechal tajfun Nesat
V provinciích severně od Manily zůstává pět měst pod vodou tři dny po přechodu Nesatu. "Nemáme nic, čím bychom se odtud mohli dostat," sdělila obyvatelka jednoho z domů, v němž je stále po kolena vody. Obyvatelé mnoha takto postižených budov přesídlili na střechy ale chybí jim voda a potraviny.
Monzunové deště a sezónní bouře zabily v minulých čtyřech měsících v jihovýchodní Asii, Číně a Japonskou na 600 lidí. Škody, které záplavy napáchaly v Indii, se odhadují na miliardu dolarů. Nejhůře postižený je svazový stát Urísa, kde se škody vyšplhaly na víc než 700 milionů.
Záplavy v deltě řeky Mekongu se tento týden projevily i na ceně rýže. Ve Vietnamu dosáhla trojnásobku. V deltě se pěstuje víc než polovina vietnamské produkce rýže a 90 procent té, která je určená na vývoz. Vietnam je po Thajsku druhý největší vývozce této komodity na světě.