Napětí na Fidži v datech
- 2000 - armádní velitel Bainimarama zastavil převrat
- 12. června 2005 - Komodor Bainimarama varuje, že svrhne vládu, pokud osvobodí uvězněné strůjce převratu.
- 13. června 2005 - Premiér Qarase oznamuje, že osvobození přehodnotí
- 17. května 2006 - Qarase znovu vyhrává volby
- 31. říjen - Qarase se neúspěšně pokouší sesadit komodora Bainimaramu
- 4. listopad - Qarase oznamuje, že pozmění zákon ve prospěch spiklenců
- 7. listopad - Armáda požaduje odchod šéfa policie
- 30.listopad - Komodor Bainimarama varuje před převreatem
Podle komuniké ministerstva informací nařídil, aby vojáci zaujali postavení kolem města Suvy a byla zřízena kontrolní stanoviště na strategických místech ve městě.
Vojáci násilím přinutili policejního prezidenta Mosese Drivera, aby je doprovodil do hlavních vojenských kasáren v Suvě, sdělila policejní mluvčí Sylvia Lowová. Driver předtím odsoudil převrat a svým podřízeným dal pokyn, aby neposlouchali žádná nařízení vydaná vojenským režimem.
Armáda také prerušila jednání vysokých činitelů dosavadní vlády a tajemníka premiéra Laiseniy Qaraseho převezli na vojenskou základnu, údajně kvůli jednáním. Později byl propuštěn.
Vojáci, kteří hlídkovali v areálu parlamentu, vtrhli na zasedání senátorů věnované rozpočtu a přerušili jej. Svržený premiér souostroví Fidži Laisenia Qarase, který se však stále považuje za legitimního představitele státu, dnes odletěl z hlavního města
Suvy na svůj domovský ostrov Vanua Balavu. Podle agentury Reuters jej i s manželkou Lebou na letiště deportovali ozbrojení vojáci.
Qarase Fidžijce vyzval, aby se postavili za demokracii.
Vojáci však obsadili i úřadovny všech místních médií, aby zabránili vysílání nebo zveřejnění jakéhokoliv Qaraseho prohlášení.
Veřejné mínění se alespoň v Suvě staví za Qaraseho a proti Bainimaramovi.
Za premiéra se postavila i fidžijská rada církví. "Křesťanská komunita stojí za premiérem. Podporujeme vládu zákona a demokraticky zvolenou vládu," prohlásil předseda rady Tuikilakila Waqairatu. Obyvatelstvo Fidži je všeobecně hluboce věřící, přes polovinu tvoří křesťané.
Podle policie armáda nemá podporu obyvatelstva a převrat by mohl vyvolat lidové povstání na podporu Qaraseho.Premiér i armádní velitel spolu vedli během roku tuhý boj - Bainimarama obviňoval premiéra, že je příliš shovívavý vůči pučistům z roku 2000.
V úterý provedl nekrvavý převrat a jeho vojáci Qaraseho zablokovali v jeho domě. Armáda oznámila, že nyní na Fidži vládne.
Novým premiérem vojenský lékař
Bainimarama jmenoval prozatímního premiéra s tím, že dočasná vláda připraví nové volby, jejichž datum ale nesdělil. Začíná mít však už potíže, protože klíčovou součástí eventuálního návratu k demokracii měla být i schůzka vlivné rady kmenových náčelníků; ti se měli sejít příští týden, ale kvůli puči setkání zrušili. Rada má ústavní pravomoc jmenovat prezidenta a viceprezidenta
Navíc jmenovaný premiér Jona Senilagakali je vojenský lékař bez sebemenších politických zkušeností. Mezinárodní společenství převrat odsoudilo a Nový Zéland společně s Austrálií zavedly vůči fidžijské armádě sankce. Spojené státy ostrovům zastavily pomoc. A Společenství Commonwealth v pátek pravděpodobně vyloučí Fidži ze svých řad. Fidži sestává z více než 300 ostrovů, z nichž třetina je neobydlená.
Zhruba 51 % z jeho 900 000 obyvatel tvoří domorodci, 44 % je indického původu. Všechny předchozí převraty na Fidži byly národnostně motivované - domorodí Fidžijci se totiž obávali, že kvůli rostoucímu vlivu Indů ztratí politickou moc v zemi.
Austrálie odmítla intervenovat
Převrat ovšem ohrožuje křehkou ekonomiku Fidži, která je z velké části závislá na turistickém ruchu. Cestovní kanceláře už teď své klienty před cestou na Fidži, kde právě vrcholí sezona, varují.
Australský premiér John Howard uvedl, že odmítl telefonickou žádost Qaraseho o "vojenskou intervenci". Austrálie vyslala k souostroví tři válečné lodi, které by v případě nouze pouze evakuovaly australské turisty.´
Už v pondělí armáda obklíčila prezidentský palác a po hlavním městě rozestavěla zátarasy. Vojáci také zabavili policejní zbraně. Armáda je ze dvou muničních skladů, které patřily policejní jednotce taktických operací, odvezla.
Napětí na Fidži znovu začalo stoupat před třemi dny, kdy armáda vyzvala premiéra k rezignaci. Velitelé považují vládu za zkorumpovanou a chtějí ji nahradit dočasným civilním kabinetem, který zemi dovede k předčasným volbám.
Velitel fidžijské armády, komodor Frank Bainimarama, pohrozil, že pokud premiér nerezignuje, najdou si ozbrojené síly "cestu", jak Qaraseho k odstoupení přimět.