Bratislava - Za špičkového vůdce Slovenského národního povstání (SNP) označil Gustáva Husáka ve svém projevu slovenský premiér Robert Fico.
Promluvil v Bratislavě u příležitosti 64. výročí SNP. Slováky vyzval k větší pokoře a úctě k lidem, kteří se tehdejšího odporu vůči prohitlerovskému režimu Josefa Tisa zúčastnili.
Slovenský premiér zdůraznil, že jeho hodnocení Husákovy role v povstání neznamená, že omlouvá jeho pozdější činy.
"Nechci nikoho omlouvat, ale posuzovat chování některých lidí lidštěji," uvedl Fico.
Husák se v roce 1969 stal generálním tajemníkem Komunistické strany Československa, v roce 1975 i prezidentem republiky. Byl hlavní osobností normalizačního režimu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století a s jeho jménem si také danou éru lidé běžně spojují.
Husák si přitom ze strany komunistické moci rovněž vytrpěl své. V padesátých letech byl totiž vězněn jako tzv. "buržoazní nacionalista."
Slovenský historik Milan Zemko řekl deníku SME, že Ficovo hodnocení SNP je nesprávné a navazuje na přežívající mýtus, že o povstání se zasloužili hlavně komunisté. To podle něj není pravda.
"Husák patřil k důležitým osobnostem povstání, ale rozhodně ne mezi nejvyšší vůdce. V době vypuknutí SNP ani nebyl v jeho centru, v Banské Bystrici. Do odboje se zapojil až později," uvedl Zemko pro SME.
- Dále čtěte: Slovenský premiér chce být jako lupič Jánošík
Někteří další historici vyzývají k tomu, aby se na Slovensku hovořilo i o diskutabilních činech partyzánů. Například o vraždách civilistů, především Němců žijících na Slovensku.
Deník Nový čas zase upozornil na to, že památník SNP na stejnojmenném náměstí v centru Bratislavy je ve špatném stavu. Dlažba je rozbitá a stěny svými výtvory pomalovali sprejeři.