Slovenský premiér chce být jako lupič Jánošík

Andrej Onufer, Zdeněk Mihalco
11. 1. 2008 21:15
Podle historiků nebyl Jánošík kladnou postavou
Socha Jánošíka v Terchové, kde se narodil
Socha Jánošíka v Terchové, kde se narodil | Foto: wikipedia.org

Bratislava - Slovenská vláda má velký vzor: Jánošíka. Premiér Robert Fico to prohlásil minulý týden na oslavách 15. výročí vzniku samostatného Slovenska.

"Šestadvacátého ledna 1688 se narodil velký vzor mé vlády - Juraj Jánošík," prohlásil doslova předseda slovenské vlády.

Věta však především odhalila premiérovu základní neznalost historických reálií (či jejich vědomé ignorování). Jánošík byl totiž podle historiků obyčejný lupič, který nejenže chudým nic nedával, ale naopak je okrádal.

Kdo byl vlastně Jánošík

Podle odborníků byl slovenský národní hrdina prototypem toho, kdo nerespektuje zákony.

"Odvolávat se na Jánošíka jako na toho, kdo bohatým bral a chudým dával, je směšné. Nepotvrdilo se, že by někomu rozdával nějaké peníze. Víme jen, že pár prstýnků rozdal jistým dívkám v obci Klenovec, a to je vše," řekla pro deník Aktuálne.sk docentka historie Eva Krekovičová.

"Jeho pozitivní obraz v očích lidí je pouze zásluhou toho, že sice kradl, ale nevraždil," dodala.

Do Fica si rýpli i jeho političtí oponenti. "V každém případě Jánošík skončil na háku," poznamenal šéf HZDS Vladimír Mečiar v odkazu na zbojníkovu popravu.

Mýtus se hodil i komunistům

Jánošík se stal mýtickou postavou již v 19. století, v době národního obrození. Vznikly tehdy četné mýty, a to včetně toho, že Jánošík studoval na kněze. To je ale naprostý výmysl.

Podle historičky Krekovičové vzniku mýtu o spravedlivém národním hrdinovi navíc výrazně dopomohl komunistický režim v Československu. "Odebrat bohatým majetky bylo komunistickým heslem převratu v roce 1948," vysvětluje historička.

Jánošíkova družina okrádala poutníky a obchodníky, kteří mířili na trh. Zbojník loupil jen dva roky, zhruba v letech 1711 a 1712. Následující rok byl lapen, poté mučen a nakonec popraven.

 

Právě se děje

Další zprávy