Slovenský Denník N napsal, že přítomní hosté Fica přivítali potleskem vestoje, také premiér při svém projevu stál. Nadále se přitom v domácí léčbě zotavuje z těžkých zranění, které při atentátu utrpěl.
Fico využil projev, ve kterém kromě jiného označil svátek věrozvěstů za jeden z nejvýznamnějších na Slovensku, ke kritice liberalismu a k obhajobě potřeby nastolení míru na Ukrajině. Ta se více než dva roky brání ruské vojenské invazi.
Fico v proslovu například mluvil o nutnosti postavit hráz proti progresivismu, který se podle něj šíří "jako rakovina", uvedl Denník N. "Nechci, aby Slovensko patřilo mezi země, které dělají ze západní civilizace karikaturu," řekl. Prohlásil, že jeho strana Směr-SD v minulosti učinila krok proti "progresivním ideologiím", když do ústavy zakotvila definici manželství jako svazek muže a ženy.
Politik dále zkritizoval liberální média, která podle něj bagatelizovala přínos Cyrila a Metoděje pro Slovensko a vyjádřil obdiv maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že tento týden pracovně navštívil nejen Ukrajinu, ale i Rusko. Dodal, že kdyby mu to umožňoval zdravotní stav, připojil by se k němu.
"Mírových iniciativ nikdy není dostatek," řekl Fico, kterého s Orbánem spojuje odmítavý postoj vůči západní vojenské pomoci Kyjevu. Rovněž tvrdil, že situace na Ukrajině se může vymknout z rukou a vyústit do nekontrolovatelného válčeného konfliktu.
Orbánovu cestu do Moskvy, kde se maďarský premiér sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kritizovali kromě jiných představitelé Evropské unie. Šéf diplomacie sedmadvacítky Josep Borrell zdůraznil, že jde o bilaterální návštěvu bez mandátu EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že politika "appeasementu", tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví. Cestu kritizoval i český premiér Petr Fiala (ODS).
Oslav na hradě Devín se zúčastnil také slovenský prezident Peter Pellegrini nebo dočasný šéf slovenského parlamentu Petr Žiga (Hlas-SD). Mezi hosty byli i církevní hodnostáři a další členové vlády či bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, dodal Denník N.
Na Roberta Fica střílel v polovině května 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula, kterého soud krátce po činu poslal do vazby. Důchodce na něj zaútočil z bezprostřední blízkosti poté, co premiér po výjezdním zasedání vlády v Handlové přišel pozdravit lidi na místní náměstí. Střelec svůj čin podle soudního dokumentu zdůvodnil tím, že nesouhlasí s politikou nynější vlády. Tvrdil, že Fica nechtěl zabít.
První veřejné vyjádření měl předseda vlády tři týdny po atentátu, a to prostřednictvím nahrávky. Řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice, v proslovu krátce před červnovými volbami do europarlamentu rovněž kritizoval opoziční strany, poměry v EU, slovenské nevládní organizace, herce a média.
Ve čtvrtek slovenská prokuratura oznámila, že úřady atentát nově vyšetřují jako teroristický útok. Původně byl střelec, kterého policisté bezprostředně po činu zadrželi, stíhán za pokus o úkladnou vraždu.