FBI čekají škrty v rozpočtu, na deset dní "zavře krám"

Michal Žák Michal Žák
13. 9. 2013 20:37
Washington si od opatření slibuje úspory, nový šéf FBI má obavy o bezpečnost
Foto: Reuters

Washington - Jak osekat výdaje v době, kdy má administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy stále hlouběji do kapsy a vládní rozpočet padá do dluhové propasti?

Škrty čekají například štědře dotovaný Pentagon, ale i organizaci, u níž by to zřejmě čekal málokdo - Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Jak napsal list The New York Times (NYT), politici mají po měsících dohadování částečně jasno - zaměstnancům naordinují nucené volno.

 

Očista jako z filmu?

Jednotlivá ředitelství napříč Spojenými státy se tak - říjnem počínaje - na deset dní v roce zavřou. Ve službě zůstane jen nejnutnější počet agentů, ty ostatní čekají prodloužené víkendy.

Tím to ovšem nekončí. Ačkoliv má FBI už nyní podstav agentů, další nebude moci nabírat. Přijde i o notnou část peněz na výcvik těch stávajících.

Podle NYT se nelze vyhnout srovnání s novým filmem Očista (The Purge). Jeho děj líčí blízkou budoucnost, kdy americká vláda na jednu noc v roce umožní každému spáchat jakýkoliv zločin. Složky záchranného systému jsou totiž na 12 hodin mimo provoz.

Představitelé FBI, byť pod rouškou anonymity, něco takového odmítají. Mají prý plán, jak rychle zareagovat na potenciální hrozby.

Cent k centu

Podle (nutno podotknout nemnoha) zasvěcených kritiků ale práce úřadu nespočívá jen v boji s terorismem či vyšetřováním únosů. Záměry ohrožují i vyšetřování finanční kriminality.

Z centrály ve Washingtonu přesto zní, že zkrácení pracovního týdne bylo nejsnadnějším způsobem, jak ušetřit. FBI denně vydá na mzdy zaměstnanců 16 milionů dolarů, což hned znamená úsporu 160 milionů dolarů ročně.

Ušetřit by se mělo i na provozu budov. "Pokud budete mít takřka veškerou pracovní sílu doma, ušetříte na elektřině a dalších věcech," líčí nejmenovaný zdroj. I proto plán počítá s tím, že "krám zavře" buď v pátek, nebo v pondělí, potažmo ve dnech, kdy si lidé berou volno tak, či onak (na Díkuvzdání či druhý svátek vánoční).

První z mnoha?

Ačkoliv ve Washingtonu berou vše za hotovou věc, nový šéf FBI James Comey neskrývá obavy. "Nejsem si jistý dopady (opatření) na tuto skvělou organizaci, která má za úkol chránit americký lid," nechal se slyšet muž, jenž do funkce nastoupil teprve začátkem září.

S novou vlnou škrtů by Mulder se Scullyovou na řešení záhad mohli zapomenout.
S novou vlnou škrtů by Mulder se Scullyovou na řešení záhad mohli zapomenout. | Foto: Bontonfilm

"Nevím, jaký dává smysl, když lidem, které platíme za ochranu spoluobčanů, zakážeme pracovat a dva týdny jim nezaplatíme," dodal pro rozhlasovou stanici NPR s tím, že s politiky hodlá o všem ještě diskutovat.

FBI by měl být prvním federálním úřadem, na němž se má systém úspor testovat. "Ti, kteří o rozpočtu debatovali v Kongresu, podle mě nepřemýšleli nad dlouhodobými dopady. Kvůli škrtům přijdou chyby," varuje bývalý zástupce ředitele FBI Tim Murphy.

Comey si myslí něco podobného. Za své hlavní poslání tak podle vlastních slov považuje boj se škrty. Kvůli nim je totiž prý ohrožena samotná podstata úřadu, tedy boj s kriminalitou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy