Washington - Ani prosincová hrozba pádu z takzvaného rozpočtového útesu nevedla k rozumné dohodě. Spojené státy tak zřejmě čekají těžké časy.
Důvodem jsou automatické škrty, které vstoupily v platnost se začátkem března.
Ty mají v následujících sedmi měsících odříznout ze státního rozpočtu až 85 miliard dolarů, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun.
Úsporná opatření, na nichž se politici shodli před dvěma roky, jsou ale podle BBC tak "brutálně bolestivé", že by se levice s pravicí měly raději dohodnout.
Žádné očkování
O 46 miliard se tak mají snížit zbrojní výdaje, o deset miliard financování programů zdravotnického zabezpečení. Málo peněz bude na kontrolu přistěhovalectví nebo na prověrky kvality potravin.
Bílý dům proto neváhal před čtvrteční půlnocí osočit republikány, že se kvůli nim zastaví plavidla válečného námořnictva a děti nebudou mít očkování.
Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner to odbyl tím, že za problémy si může sama vláda. "Je to rozhodnutí prezidenta, byl to jeho tým, který na tom trval," připomněl.
Zákonodárci to vzdali, MMF varuje
Zákonodárci mohli automatickému spuštění zabránit, ale ani dva měsíce jim nestačily na uzavření dohody.
Jednání byla dlouhá, ale natolik komplikovaná, že mnozí poslanci na jakoukoliv možnost dohody rezignovali s předstihem a odjeli z Washingtonu ještě před čtvrteční půlnocí.
Vzhledem k tomu, že opatření jsou rozplánována na příští měsíce, mohou je politici stále odvrátit. Prezident Barack Obama se proto ještě během pátku sejde s šéfy obou komor Kongresu. Byť jen náznak dohody je ale v nedohlednu.
Mezinárodní měnový fond proto pohrozil, že odhad růstu americké ekonomiky pro letošní rok sníží minimálně o 0,5 procentního bodu.