Washington - Jak osekat výdaje v době, kdy má administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy stále hlouběji do kapsy a vládní rozpočet padá do dluhové propasti?
Škrty čekají například štědře dotovaný Pentagon, ale i organizaci, u níž by to zřejmě čekal málokdo - Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Jak napsal list The New York Times (NYT), politici mají po měsících dohadování částečně jasno - zaměstnancům naordinují nucené volno.
Očista jako z filmu?
Jednotlivá ředitelství napříč Spojenými státy se tak - říjnem počínaje - na deset dní v roce zavřou. Ve službě zůstane jen nejnutnější počet agentů, ty ostatní čekají prodloužené víkendy.
Tím to ovšem nekončí. Ačkoliv má FBI už nyní podstav agentů, další nebude moci nabírat. Přijde i o notnou část peněz na výcvik těch stávajících.
Podle NYT se nelze vyhnout srovnání s novým filmem Očista (The Purge). Jeho děj líčí blízkou budoucnost, kdy americká vláda na jednu noc v roce umožní každému spáchat jakýkoliv zločin. Složky záchranného systému jsou totiž na 12 hodin mimo provoz.
Představitelé FBI, byť pod rouškou anonymity, něco takového odmítají. Mají prý plán, jak rychle zareagovat na potenciální hrozby.
Cent k centu
Podle (nutno podotknout nemnoha) zasvěcených kritiků ale práce úřadu nespočívá jen v boji s terorismem či vyšetřováním únosů. Záměry ohrožují i vyšetřování finanční kriminality.
Z centrály ve Washingtonu přesto zní, že zkrácení pracovního týdne bylo nejsnadnějším způsobem, jak ušetřit. FBI denně vydá na mzdy zaměstnanců 16 milionů dolarů, což hned znamená úsporu 160 milionů dolarů ročně.
Ušetřit by se mělo i na provozu budov. "Pokud budete mít takřka veškerou pracovní sílu doma, ušetříte na elektřině a dalších věcech," líčí nejmenovaný zdroj. I proto plán počítá s tím, že "krám zavře" buď v pátek, nebo v pondělí, potažmo ve dnech, kdy si lidé berou volno tak, či onak (na Díkuvzdání či druhý svátek vánoční).
První z mnoha?
Ačkoliv ve Washingtonu berou vše za hotovou věc, nový šéf FBI James Comey neskrývá obavy. "Nejsem si jistý dopady (opatření) na tuto skvělou organizaci, která má za úkol chránit americký lid," nechal se slyšet muž, jenž do funkce nastoupil teprve začátkem září.
"Nevím, jaký dává smysl, když lidem, které platíme za ochranu spoluobčanů, zakážeme pracovat a dva týdny jim nezaplatíme," dodal pro rozhlasovou stanici NPR s tím, že s politiky hodlá o všem ještě diskutovat.
FBI by měl být prvním federálním úřadem, na němž se má systém úspor testovat. "Ti, kteří o rozpočtu debatovali v Kongresu, podle mě nepřemýšleli nad dlouhodobými dopady. Kvůli škrtům přijdou chyby," varuje bývalý zástupce ředitele FBI Tim Murphy.
Comey si myslí něco podobného. Za své hlavní poslání tak podle vlastních slov považuje boj se škrty. Kvůli nim je totiž prý ohrožena samotná podstata úřadu, tedy boj s kriminalitou.