Favoritkou Merkelové do čela Evropské komise je liberálka Vestagerová, tvrdí televize

ČTK ČTK
29. 5. 2019 12:28
Německá kancléřka Angela Merkelová sice do čela příští Evropské komise oficiálně prosazuje lidoveckého kandidáta Manfreda Webera, její podpora má ale své hranice, je přesvědčen komentátor německé veřejnoprávní televize ARD. Skutečnou favoritkou šéfky spolkové vlády je podle něj totiž dánská liberální kandidátka Margrethe Vestagerová.
Dánská liberální kandidátka Margrethe Vestagerová.
Dánská liberální kandidátka Margrethe Vestagerová. | Foto: Reuters

Merkelová šla na úterním summitu Evropské unie podle komentátora až na hranu sebezapření, když prosazovala princip, aby v čele Evropské komise stanul kandidát vítěze eurovoleb, tedy lidovců (EPP). Ve skutečnosti totiž podle něj kancléřka má stejný názor jako francouzský prezident Emanuel Macron, že výběr kandidáta by měl být na prezidentech a premiérech 28 členských zemí. Na Evropském parlamentu by pak bylo jen, jestli s ním bude souhlasit, či nikoliv.

"A především by v čele Evropské komise, jemuž dosud dominují starší pánové, měla konečně, konečně stanout žena - i v tom je Merkelová s Macronem zajedno," míní komentátor. Mohla by jí být právě jedenapadesátiletá Vestagerová, které si podle něj jak Merkelová, tak Macron váží za její dosavadní působení na postu komisařky pro hospodářskou soutěž.

Zatímco v soukromí by se tedy zřejmě Merkelová s Macronem na jménu Vestagerové velmi rychle shodli, v oficiální roli německé kancléřky a členky křesťanských demokratů (CDU) musí zatím Merkelová podporovat lidoveckého kandidáta, který je navíc členem sesterské bavorské CSU, míní komentátor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy