Fascinující pohled: Venuše ráno přešla přes Slunce

ČTK ČTK
6. 6. 2012 8:10
O své snímky více než šest hodin trvajícího jevu se podělí i americký astronaut
Pohled na přecházející Venuši z bulharské Sofie.
Pohled na přecházející Venuši z bulharské Sofie. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Tisíce astronomů, ale i amatérských pozorovatelů ve středu sledovaly přechod Venuše přes sluneční kotouč. Vzácný astronomický jev začal krátce po půlnoci SELČ a jeho první fázi viděli lidé na americkém kontinentu, kde se blíží západ slunce, i ve východní Asii, kde je přechod Venuše viditelný po rozednění. Celý jev trval 6 hodin a 40 minut.

V Mexiku se před hvězdárnami tvořily fronty lidí zvědavých na astronomické divadlo, které bude znovu k vidění až za 105 let. Už dvě hodiny před začátkem přechodu Venuše se u observatoře v mexické metropoli shromáždilo více než sto zájemců o pozorování jevu.

V Los Angeles se před Griffithovou observatoří rozvinul u příležitosti vzácného vesmírného jevu červený koberec jako pro filmové hvězdy. Astronomové umístili na prostranství před hvězdárnou několik menších teleskopů se slunečními filtry, aby lidé mohli přechod Venuše přes sluneční kotouč sledovat. Vědci také pro zájemce pořádali improvizované přednášky o nebeském jevu.

V Hongkongu si tisíce lidí vzaly dovolenou, aby mohly brzy ráno místního času výjimečný úkaz sledovat. Místní vesmírné muzeum nabízelo své teleskopy pro využití veřejnosti.

"Číňané se vždy o takové nebeské fenomény velmi zajímali," uvedl hongkongský astrofyzik Chau Hoi Fung. "Čínští císařové dříve věřili, že jejich vládu předurčují hvězdy," vysvětlil.

Obavy z deště

Na Filipínách a v Austrálii se pozorovatelé dlouho obávali, že jim nebeskou podívanou překazí počasí. V obou zemích se ale na poslední chvíli roztrhaly dešťové mraky a přechod Venuše přes Slunce byl dobře viditelný.

Astronomové na celém světě využívají nejmodernější techniku ke zdokumentování vzácného jevu. Úkaz sledoval také americký astronaut Don Pettit na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, který přechod Venuše fotil z oběžné dráhy a snímky hodlá poslat na internet.

Pozorovatelé při sledování přechodu Venuše uvidí na pravém horním okraji Slunce malý tmavý kotouček, který se bude zvolna posouvat přes sluneční disk. K pozorování jsou však nutné bezpečné filtry, které ochrání zrak.

Časně ráno bylo možné úkaz pozorovat i v Česku. Slunce zde vyšlo několik minut před pátou hodinou, jev skončil v 6:55.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hvězdárny a planetária v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy