Havana - Téměř půl století bojů mezi ultralevicovým povstaleckým uskupením FARC a kolumbijskou vládou podle všeho už brzy skončí mírem.
Představitelé Revolučních ozbrojených sil Kolumbie - lidové armády (FARC) a zástupci vlády ve středu společně oznámili, že se dohodli na patrně nejsložitějším bodě mírových vyjednávání, a to na zapojení rebelů do politického života.
Největší kolumbijská rebelující skupina tím de facto připustila, že její budoucnost by mohla spočívat právě v této oblasti. Zbývá ale dojednat podrobnosti, napsal server BBC.
Záruky, podmínky a přislíbená pomoc
Zatím není jasné, zda by se do politiky mohli zapojit například i jedinci, kteří během nepokojů spáchali zločiny proti lidskosti.
Vláda a rebelové se během rozhovorů v kubánské Havaně shodli na zárukách, podmínkách a na poskytování pomoci při vytváření nových politických stran.
"Politika a zbraně už nikdy najednou," řekl šéf vládního vyjednávacího týmu Humberto de la Calle. Podle Ivana Marqueze, který vyjednává za FARC, jde o "důležitý krok správným směrem k ukončení konfliktu a dosažení opravdové demokracie v Kolumbii".
Strany už se částečně dohodly i na pozemkové reformě. Ze šestibodového programu tedy zbývá projednat ještě čtyři klíčové otázky, a to odzbrojení, nelegální drogy, práva obětí a implementace mírové dohody. Mírová jednání probíhají od loňského listopadu.
Během násilností v minulých desetiletích zemřelo přes 200 000 lidí, statisíce obyvatel musely opustit své domovy. Řady FARC podle odhadů čítají necelých 8000 aktivních jedinců a dalších 10 000 podporovatelů, připomněl server.