Falklandská ropa láká. Argentina si stěžuje u OSN

Radim Klekner Radim Klekner
8. 2. 2012 16:15
V okolí Falklandských ostrovů se může nalézat až osm miliard barelů ropy
Ropná plošina Ocean Guardian u falklandských břehů
Ropná plošina Ocean Guardian u falklandských břehů | Foto: Reuters

Buenos Aires - Velká Británie a Argentina oživily staletý spor o Falklandské ostrovy, o něž obě země svedly v roce 1982 válku. Během desetitýdenního konfliktu tehdy zahynula téměř tisícovka vojáků.

U Malvín, jak souostroví kdysi nazvali Francouzi, aby tento název posléze přejali Španělé, se totiž v roce 2010 našla ropa. A to nezanedbatelné množství. Jak ukázaly první průzkumné vrty, mohlo by se jí v moři v bezprostředním okolí ostrovů nalézat přes osm miliard barelů.

Pokud by se tento odhad potvrdil, ropné zásoby Velké Británie by rázem vzrostly na trojnásobek.

Jelikož se letos v moři u Falkland chystají provádět vrty na ropu hned dvě britské společnosti, rozhodl se Londýn nic neponechat náhodě a vyslal k souostroví jeden ze svých nejmodernějších torpédoborců Dauntless.

Foto: Aktuálně.cz

Britové chtějí navíc posílit i vlastní posádku na ostrovech. Šest týdnů má na Falklandách, vzdálených od argentinského pobřeží 500 kilometrů, strávit jako pilot průzkumné a záchranné helikoptéry i v pořadí druhý z nástupců britského trůnu, princ William.

Argentina, která se svého nároku na Malvíny nikdy nevzdala, začala okamžitě bít na poplach a prezidentka Christina Fernández de Kirchner oznámila, že její země podá oficiální stížnost u Rady bezpečnosti OSN.

"(Britové) opětovně militarizují jižní Atlantik," citovala Fernándezovou agentura Reuters. "Jinak totiž nelze komentovat fakt, že do oblasti posílají ultramoderní torpédoborec a také nástupce trůnu. Toho bychom raději viděli v civilním obleku."

Přízrak prohrané války

Na rozhodnutí vojenské junty obsadit 2. dubna 1982 ostrovy se Argentinci dívají jako na zásadní chybu. Malvíny, které v roce 1600 objevil nizozemský mořeplavec Sebald de Weert, ale pokládají za součást svého území.

V roce 1767 totiž osadnickou kolonii, kterou na východnějším z obou hlavních ostrovů o tři roky dříve založil francouzský admirál Louis Antoine de Bougainville, získalo pod svou svrchovanost Španělsko. Britové vybudovali vlastní osadu na západním ostrově v roce 1766. O čtyři roky později Španělé tamní Port Egmont přepadli a britské kolonisty z ostrova vypudili.

Z Malvín se stáhli v roce 1806. O deset let později vznikly u ústí Ria del Plata Spojené laplatské provincie, z nichž o rok později povstala nezávislá Argentina. 

Britové ovšem souostroví dobyli zpět v roce 1833.

Tři desetiletí stará, prohraná válka o Falklandy, při níž zahynulo 650 argentinských a 255 britských vojáků, zůstala pro vládu v Buenos Aires traumatem až do dnešních dnů, i když juntu dávno vystřídali u moci civilisté.

Dejme míru šanci

Argentina není schopna dobýt ostrovy zpět a ani to nemá v úmyslu. Ani její stížnost v Radě bezpečnosti zřejmě neuspěje, protože hlavní spojenec Británie, Spojené státy, budou jakoukoli rezoluci proti Londýnu vetovat.

Příjmy z případné těžby ropy by se však zemi mohly hodit. Argentina odhaduje své zásoby suroviny na tři miliardy barelů. Nejvíce jí leží právě v Patagonii, kde Fernandezová před lety zahájila svou politickou kariéru.

Vzhledem k tomu, že cena ropy bude v budoucnosti už jen narůstat, chytají se jednotlivé země každé možnosti, jak své zásoby navýšit.

Ropu hledal v 90. letech u Falkland i britsko-nizozemský koncern Shell, když ale cena suroviny v roce 1998 klesla pod deset dolarů za barel, vrtný průzkum opustil.

Teď stojí jeden barel na amerických trzích téměř sto dolarů, směsná ropa Brent, s níž se obchoduje v Evropě, dokonce 116 dolarů.


Na britského premiéra Davida Camerona se proto Fernandezová obrátila s lennonskou výzvou "Dejme míru šanci". Dobře ale ví, že ji nikdo nevyslyší.

"Lid Falklandských ostrovů se cítí být Brity," odpovědělo argentinské prezidentce britské ministerstvo zahraničí. "Je jen na jeho svobodném rozhodnutí, jakou si vybere budoucnost. O otázce suverenity souostroví se nebude vyjednávat, pokud si to samo nebude přát tamní obyvatelstvo."

Britský kontingent vítaly tři tisícovky ostrovanů v roce 1982 jako osvoboditele.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy