Princ-dobyvatel. Britové poslali Williama na Falklandy

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2012 21:07
Měl by přijíždět jako státník, nikoliv voják, zní z Argentiny
William (vpravo bez čepice) a jeho pátrací helikoptéra.
William (vpravo bez čepice) a jeho pátrací helikoptéra. | Foto: Reuters

Londýn - Téměř třicet let od ukončení války o Falklandy roste mezi Argentinou a Velkou Británií napětí.

Argentinci už několik týdnů naléhají na Londýn, aby dal souostroví svobodu. Ten pro změnu argumentuje tím, že by se měli obyvatelé Falkland rozhodnout sami.

Dosud byli hlavními aktéry ostré diplomatické přestřelky především britský premiér David Cameron a argentinská prezidentka Cristina Fernandezová de Kirchnerová.

Teď se ale veškerá pozornost upírá směrem k britskému princi Williamovi, který působí u královského letectva jako pilot pátrací a záchranné helikoptéry a na Falklandy si odplul odsloužit šestitýdenní zámořskou štaci.

Argentinské ministerstvo zahraničí v reakci na vyslání Williama na sporné území vyjádřilo politování nad tím, že "dědic koruny přijíždí v uniformě dobyvatele a nikoliv s moudrostí státníka, jenž by pracoval ve službách míru a dialogu mezi národy."

Později z Buenos Aires přišla zpráva, že se Argentina nenechá vysláním Williama na Malvíny (jak Argentinci souostroví nazývají) vyprovokovat ke "zmilitarizování sporu". Velká Británie kontroluje Falklandské ostrovy, ležící asi 500 kilometrů od argentinského pobřeží, od roku 1833.

Argentinská vládní vojenská junta se v dubnu roku 1982 pokusila poté, co vláda Margaret Thatcherové v rámci úsporných opatření omezila britskou vojenskou přítomnost na Falklandách, ostrovů zmocnit silou.

Následnou dva měsíce dlouhou válku, při níž padlo 255 Britů a 650 Argentinců, vyhrála Británie. Od té doby jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté.

V posledních letech napětí ještě vzrostlo kvůli rybnému bohatství a možným zásobám ropy v okolí Falkland. Hrozba další války o souostroví obývané 3 tisíci obyvatel je však podle analytiků minimální.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy