Facebook, Twitter i Google společně proti extremistům. Budou sbírat digitální otisky

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 12. 2016 17:45
Internetoví giganti Facebook, Twitter, Google a Microsoft se rozhodli spojit síly a společně bojovat proti extremistickému obsahu na sociálních sítích. Vybudují databázi teroristického obsahu, do které budou zanášet "digitální otisky". Půjde o jedinečné identifikátory, které takzvaná PhotoDNA technologie vygeneruje ke každému nevhodnému obrázku nebo videu. Tím by je pak společnosti mohly rozpoznat a omezit jejich šíření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Společnosti Facebook, Twitter, Google a Microsoft chystají sdílenou databázi teroristického obsahu, která bude shromažďovat digitální otisky, takzvané "hashe". Informoval o tom web britského deníku The Guardian.

"Doufáme, že tato spolupráce nám umožní být víc efektivní. Pokračujeme v prosazování naší strategie, která má pomoci bojovat s globálním problémem, jakým je online obsah zobrazující terorismus," napsaly firmy ve společném prohlášení.

Chtějí omezit počet extremistických obrázků (včetně takzvaných memes) a videí, která internetem kolují. Jde například o videonahrávky, kterými se teroristická organizace Islámský stát (IS) pokouší rekrutovat nové členy.

Firmy se snaží proti extremistickému obsahu bojovat dlouhodobě, poprvé ale budou informace sdílet. Pokud například Twitter odhalí problematický příspěvek, budou ho moci pomocí jedinečného identifikátoru (hashe) zachytit i ostatní. Podle amerického profesora informatiky a specialisty přes forenzní fotografii Hanyho Farida představuje toto sdílení velmi mocný nástroj.

Přesné technologické detaily firmy zatím tají. Systém by měl být ale velmi podobný tomu, jaký používá americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti k odhalování fotografií zneužívání dětí.

Jedná se o takzvanou PhotoDNA technologii, kterou vyvinul Microsoft v roce 2009 společně s IT expertem Hany Faridem. Právě Farid později přišel s nápadem vytvořit podobný program pro potírání extremistického obsahu.

Vlády a úřady po celém světě dlouhodobě označují extremistický obsah na internetu za jeden z klíčových problémů a na vlastníky sociálních sítí vyvíjejí velký tlak.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy