Facebook, Twitter i Google společně proti extremistům. Budou sbírat digitální otisky

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 12. 2016 17:45
Internetoví giganti Facebook, Twitter, Google a Microsoft se rozhodli spojit síly a společně bojovat proti extremistickému obsahu na sociálních sítích. Vybudují databázi teroristického obsahu, do které budou zanášet "digitální otisky". Půjde o jedinečné identifikátory, které takzvaná PhotoDNA technologie vygeneruje ke každému nevhodnému obrázku nebo videu. Tím by je pak společnosti mohly rozpoznat a omezit jejich šíření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Společnosti Facebook, Twitter, Google a Microsoft chystají sdílenou databázi teroristického obsahu, která bude shromažďovat digitální otisky, takzvané "hashe". Informoval o tom web britského deníku The Guardian.

"Doufáme, že tato spolupráce nám umožní být víc efektivní. Pokračujeme v prosazování naší strategie, která má pomoci bojovat s globálním problémem, jakým je online obsah zobrazující terorismus," napsaly firmy ve společném prohlášení.

Chtějí omezit počet extremistických obrázků (včetně takzvaných memes) a videí, která internetem kolují. Jde například o videonahrávky, kterými se teroristická organizace Islámský stát (IS) pokouší rekrutovat nové členy.

Firmy se snaží proti extremistickému obsahu bojovat dlouhodobě, poprvé ale budou informace sdílet. Pokud například Twitter odhalí problematický příspěvek, budou ho moci pomocí jedinečného identifikátoru (hashe) zachytit i ostatní. Podle amerického profesora informatiky a specialisty přes forenzní fotografii Hanyho Farida představuje toto sdílení velmi mocný nástroj.

Přesné technologické detaily firmy zatím tají. Systém by měl být ale velmi podobný tomu, jaký používá americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti k odhalování fotografií zneužívání dětí.

Jedná se o takzvanou PhotoDNA technologii, kterou vyvinul Microsoft v roce 2009 společně s IT expertem Hany Faridem. Právě Farid později přišel s nápadem vytvořit podobný program pro potírání extremistického obsahu.

Vlády a úřady po celém světě dlouhodobě označují extremistický obsah na internetu za jeden z klíčových problémů a na vlastníky sociálních sítí vyvíjejí velký tlak.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy