Webem se šíří nenávist proti muslimům. Twitter zaplavily tisíce islamofobních příspěvků

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 8. 2016 18:46
Na mikroblogovací službě Twitter se objevují tisíce islamofobních příspěvků. Jen těch anglicky psaných je téměř 5000 denně, vyplývá z britské analýzy, která od března do července zkoumala tweety namířené proti islámu a muslimům. Nejvíce jich bylo v červenci, a to kvůli událostem v Evropě. Den po útoku v Nice publikovalo nenávistný příspěvek proti muslimům 289 lidí každou hodinu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Londýn – Nenávist vůči islamistům, ale i muslimům se šíří po sociálních sítích. Na Twitteru je každý den v angličtině sdíleno v průměru téměř 5000 nenávistných zpráv. Červenec pak v tomto směru překonal všechny rekordy. Na jeden den připadlo průměrně skoro 7000 islamofobních příspěvků.

Data nasbíraná britským think-tankem Demos zveřejnil server BBC.

Důvod takového výkyvu v červenci je zřejmý. V polovině měsíce došlo k útoku ve francouzském Nice, při němž zemřelo 85 lidí a přihlásila se k němu teroristická organizace Islámský stát. O čtyři dny později nezletilý azylant s nožem napadl cestující ve vlaku v Bavorsku a 26. července v Normandii zavraždili dva mladí islamisté přímo v kostele katolického kněze.

Demos analyzoval příspěvky zaměřené proti islámu na Twitteru v období mezi březnem a červencem letošního roku. Během července jich bylo napočítáno 215 246, tedy průměrně 289 nenávistných zpráv každou hodinu. Řeč je přitom jen o tweetech psaných v angličtině.

Nejvíce se jich objevilo 15. července, tedy den poté, co muž v nákladním voze vjel do davu na promenádě v Nice a zabil 85 lidí. Na Twitteru bylo během dne sdíleno celkem 21 190 příspěvků namířených proti islámu. Další vrchol nastal o dva dny později po nepodařeném pokusu o vojenský puč v Turecku. V ten den mezi sebou lidé na této sociální síti sdíleli 10 610 takových příspěvků.

Cekově ale počet islamofobních tweetů od března stále stoupá. Indikátorem takových příspěvků bylo 49 hashtagů.

Pokud jde o Evropu, největší počet přichází z Velké Británii, velké množství se jich ale objevovalo také v Nizozemsku, Francii a Německu.

Nárůst islamofobních příspěvků na Twitteru tvůrci studie vysvětlují počtem útoků, ke kterým v červenci došlo. Stanice BBC nicméně upozorňuje, že tweety se nezaměřují na Islámský stát, který se k násilnostem přihlásil, ale na samotné muslimy a islám jako takový.

Twitter se k tomu podle BBC vyjádřil tak, že zneužívání svých služeb vyšetřuje. Problém je však v tom, že se proti takovým projevům nenávisti dá legálně jen těžko bojovat.

"Pouze pokud jde o skutečné ohrožení života, porušuje se zákon, a proto jsou lidé v online prostoru mnohem méně chráněni než v offline prostoru, pokud jde o tento druh urážek," nechal se slyšet ředitel think-tanku Carl Miller.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy