Projevů nenávisti proti Židům loni mírně ubylo, šíří se především internetem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2016 11:50
Podle Federace židovských obcí v ČR v loňském roce mírně ubylo projevům antisemitismu. V roce 2015 jich bylo 221, v roce 2014 o 13 více. Antisemitismus se šíří hlavně na internetu, více než 80 procent jeho projevů se odehraje právě ve virtuálním světe. Nebezpečný je ale i zvýšený počet vydaných publikací. Příjmy z prodeje pak mohou pomáhat financovat extremistické skupiny. Novým jevem jsou podle židovských obcí konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s uprchlickou krizí.
Nenávist vůči Židům se šíří zejména na internetu. (Ilustrační foto)
Nenávist vůči Židům se šíří zejména na internetu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Počet projevů nenávisti vůči Židům loni v České republice zůstal na podobně vysoké úrovni jako v roce 2014. Federace židovských obcí v ČR (FŽO) jich zaznamenala 221, tedy o 13 méně než předloni. Mnoho případů ale pravděpodobně zůstává nenahlášených. Nenávist se nadále šíří zejména na internetu. Nebezpečný je zvýšený počet vydaných publikací, příjmy z prodeje totiž mohou sloužit k financování aktivit extremistických skupin.

"Přesto, že židovská komunita v České republice nebyla v loňském roce, ani v předchozích letech, cílem teroristických útoků, vnímáme v evropském a světovém kontextu tuto hrozbu jako velmi vážnou a přizpůsobujeme tomu i svá bezpečnostní opatření," uvedl k výsledkům tajemník FŽO Tomáš Kraus. Podle zprávy však Česko patří i nadále k zemím, kde je antisemitismus přítomen jen marginálně.

Na vydávání knih s antisemitským obsahem se podle FŽO podílí hlavně vydavatelství ABB spojované s předsedou krajně pravicové Národní demokracie Adamem B. Bartošem a dále Guidemedia etc, které nabízí překlady nacistických textů. Loni šlo podle židovských obcí o přetisky starších antisemitských knih i o nové texty, které se svým obsahem zaměřují na konspirační teorie a popírání holokaustu.

Novým jevem jsou podle židovských obcí konspirační teorie, které se objevují v souvislosti s uprchlickou krizí. Hlavním motivem těchto teorií je zejména Židy organizovaný příchod uprchlíků do Evropy a následné zničení Evropy, jejích hodnot a jejího postupného ovládnutí. "Jakkoli zní tyto teorie jako psychopatické výplody, nelze je podceňovat, protože svou rétorikou často připomínají dobu tzv. druhé republiky," uvedl Kraus. Loni také obce zaznamenaly pokusy o ekonomický a kulturní bojkot Izraele, což lze kvalifikovat jako novou formu antisemitismu.

82 procent útoků se odehrálo na internetu

Charakter projevů nenávisti vůči Židům zůstal podobný jako v minulých letech, šlo o dopisy, e-maily, verbální útoky, obtěžování u židovských objektů, znesvěcování a vandalismus. Židovské obce loni nezaznamenaly žádný fyzický útok na osobu, zatímco předloni byl jeden. Útoků na majetek bylo znovu pět, případů vyhrožování ubylo na celkové tři, zatímco případů obtěžování přibylo na 31.

Nejběžnějším typem incidentu ale zůstaly projevy nenávisti na internetu. Z celkových 221 projevů jich touto cestou bylo 182, tedy 82 procent. Šíření příspěvků a článků se nadále odklání od tradičních webových stránek směrem k sociálním sítím a blogům, což je účinnější a rychlejší. Na facebooku se například objevila komunita s názvem "Židy v ČR nechceme", stránku Facebook po nahlášení odstranil. "Je však vysoce pravděpodobné, že podobných skupin může být na facebooku výrazně více," uvedla FŽO.

Údaje FŽO se mohou lišit od ostatních institucí, které jako projevy antisemitismu považují pouze ty činy, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu. Podle zprávy ministerstva vnitra policie loni zaznamenala 47 trestných činů s antisemitským podtextem, tedy o dva více než v roce 2014. Ve většině případů (34) šlo o projevy sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka.

Antisemitské incidenty v ČR v posledních letech:

Incidenty 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Fyzické útoky na osobu 1 0 0 1 0 1 1 0
Fyzické útoky na majetek 2 6 5 5 6 3 5 5
Vyhrožování 2 1 3 4 0 3 9 3
Obtěžování 15 4 8 7 10 6 28 31
Články, weby, obrázky a videa 28 17 31 26 82 156 191 182
CELKEM 48 28 47 43 98 169 234 221

Zdroj: Federace židovských obcí v České republice

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy