Moc "hanbaté". Facebook smazal snímky Rubensových barokních obrazů, muzea si stěžují Zuckerbergovi

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 7. 2018 19:41
Facebook zakázal příspěvky s obrazy vlámského barokního malíře, protože zobrazují nahotu.
Falešní agenti fbi odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou | Video:

Brusel - Díla vlámského malíře Petera Paula Rubense obdivují lidé po celém světě už 400 let. Jeho barokní obrazy prosluly vyobrazováním kyprých žen a cherubínů.

Malby jednoho z nejvýznamnějších umělců 17. století se však, zdá se, nesnesou s pravidly moderní doby. Pro sociální síť Facebook jsou Rubensovy nahé postavy příliš "hanbaté". A příspěvky s fotografiemi i videa, ve kterých jsou jeho plátna vyobrazena, proto raději odstranil.

Řada vlámských muzeí se proto rozhodla jednat a podepsala se pod dopis místní rady pro turistiku směřovaný zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi.

"Neslušné. To je slovo použité k popisu prsou, hýždí a cherubínů Petera Paula Rubense. Nepoužili jsme ho my, ale vy. Nahá prsa a hýždě namalované naším umělcem jsou vámi považované za nevhodné," píše se v otevřeném dopisu.

"Přestože se tomu musíme potajmu smát, vaše kulturní cenzura nám ztěžuje život. Nakonec, chceme přece jen využít vaši platformu k propagování našich vlámských mistrů i míst, která jsou perfektní pro objevování jejich děl. Protože milovníci umění Facebook používají také," tvrdí muzea.

Sociální síť podle jejich názoru znemožňuje propagovat známého umělce a jeho výstavy. Facebook by podle nich měl opustit praxi, kdy jeho administrátoři mažou i nahotu v umění, píše belgický server vrtNWS.

"Kdyby měl Peter Paul Rubens během svého života vlastní facebookový účet, měl by neobyčejné množství uživatelů sledujících jeho fanouškovskou stránku," píše rada, za kterou se postavila nejen vlámská muzea, ale i další kulturní instituce.

Ze sítě zmizelo i propagační video z muzea zobrazující návštěvníky, kteří obdivují vystavené obrazy - Facebookem bylo vyhodnocené jako "nevhodné".

"Musíme vás ochránit před nahotou!"

Podle bruselského deníku The Brussels Times může být otevřený dopis nicméně pouze způsobem, jak zviditelnit požehnaný počet místních výstav, které právě pořádají vlámské instituce. Právě Rubensovo jméno se totiž objevuje jako jeden z kulturních taháků pro naplánované období let 2018 až 2020, připomněl server BBC.

Protest vlámských kulturních institucí nicméně poukazuje na praxi zákazu nahoty, která je ze strany Facebooku sice dobře míněná, ale v některých případech - zejména na poli umění - vede až k absurdním případům a tedy i k jejímu zesměšňování.

Mezi poslední se řadí rozhodnutí facebookového algoritmu o stažení propagačního snímku Rubensova Snímání z kříže s takřka nahým Ježíšem Kristem.

Na internetu se teď také šíří v nitru propagační video zesměšňující Facebook, ve kterém dva falešní "fbi agenti" odhánějí návštěvníky muzea od proslulých barokních, ale "hanbatých" obrazů.

"Je to pro vaši vlastní ochranu. Potřebujeme vás ochránit od nahoty, i kdyby jen umělecké," říkají v něm muži ve falešných uniformách. K Rubensovým obrazům pouštějí jen ty návštěvníky, kteří nemají účet na sociální síti.

Z Facebooku zmizeli nahý Kristus, Venuše i Malá mořská víla

Stejně tak byla ze sociální sítě nedávno stažena například fotografie takzvané Willendorfské venuše. která je vyobrazením plodnosti. Plastiky ve tvaru ženského těla pocházející z období mladšího paleolitu.

Sociální síť zakázala i další slavná díla. Server Deutsche Welle ve svém výčtu zmiňuje například malbu Eugenea Delacroixe "Svoboda vede lid na barikády" s polonahou francouzskou národní ikonou zosobňující samu svobodu, známou pod jménem Marianne.

Obraz Svoboda vede lid na barikády
Obraz Svoboda vede lid na barikády | Foto: Wikimedia Commons

Zmizel i snímek s kontroverzním obrazem "Původ světa" od Gustava Courbeta vyobrazujícím nahý ženský klín z roku 1866, který se dokonce až do roku 1988 báli vystavovat ve skutečnosti i kurátoři. Případ se dostal i k soudu, ale Facebook nakonec platit nemusel.

Ze snímků soch a sošek se Facebooku pro její "sexuální explicitnost" nelíbila ani fotografie renesančního sousoší Neptuna z italské Boloni.

Absurdně vyznělo i stažení příspěvku s Malou mořskou vílou, známou kodaňskou bronzovou sochou usazenou na kameni ve vlnách při pobřeží. Facebook se za její stažení omluvil a zpětně ji povolil. Podobně se zachoval i v případě původního smazání slavné fotografie nahé vietnamské dívky popálené napalmem za vietnamské války.

Loni v květnu unikla také část instrukcí, podle kterých několik tisíc moderátorů obsahu filtruje příspěvky obsahující rasismus, násilí či pornografii. Na rozhodování o osudu příspěvku mnohdy mají jen několik málo vteřin a záleží přitom nejen na pravidlech Facebooku, ale i na zákonech v daném státě. Právě pravidla týkající se sexuálního obsahu jsou přitom nejkomplexnější a nejvíce zmatečná, napsal loni server The Guardian, který měl materiály k dispozici.

Video: Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku

Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 42 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy