Moc "hanbaté". Facebook smazal snímky Rubensových barokních obrazů, muzea si stěžují Zuckerbergovi

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 7. 2018 19:41
Facebook zakázal příspěvky s obrazy vlámského barokního malíře, protože zobrazují nahotu.
Falešní agenti fbi odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou | Video:

Brusel - Díla vlámského malíře Petera Paula Rubense obdivují lidé po celém světě už 400 let. Jeho barokní obrazy prosluly vyobrazováním kyprých žen a cherubínů.

Malby jednoho z nejvýznamnějších umělců 17. století se však, zdá se, nesnesou s pravidly moderní doby. Pro sociální síť Facebook jsou Rubensovy nahé postavy příliš "hanbaté". A příspěvky s fotografiemi i videa, ve kterých jsou jeho plátna vyobrazena, proto raději odstranil.

Řada vlámských muzeí se proto rozhodla jednat a podepsala se pod dopis místní rady pro turistiku směřovaný zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi.

"Neslušné. To je slovo použité k popisu prsou, hýždí a cherubínů Petera Paula Rubense. Nepoužili jsme ho my, ale vy. Nahá prsa a hýždě namalované naším umělcem jsou vámi považované za nevhodné," píše se v otevřeném dopisu.

"Přestože se tomu musíme potajmu smát, vaše kulturní cenzura nám ztěžuje život. Nakonec, chceme přece jen využít vaši platformu k propagování našich vlámských mistrů i míst, která jsou perfektní pro objevování jejich děl. Protože milovníci umění Facebook používají také," tvrdí muzea.

Sociální síť podle jejich názoru znemožňuje propagovat známého umělce a jeho výstavy. Facebook by podle nich měl opustit praxi, kdy jeho administrátoři mažou i nahotu v umění, píše belgický server vrtNWS.

"Kdyby měl Peter Paul Rubens během svého života vlastní facebookový účet, měl by neobyčejné množství uživatelů sledujících jeho fanouškovskou stránku," píše rada, za kterou se postavila nejen vlámská muzea, ale i další kulturní instituce.

Ze sítě zmizelo i propagační video z muzea zobrazující návštěvníky, kteří obdivují vystavené obrazy - Facebookem bylo vyhodnocené jako "nevhodné".

"Musíme vás ochránit před nahotou!"

Podle bruselského deníku The Brussels Times může být otevřený dopis nicméně pouze způsobem, jak zviditelnit požehnaný počet místních výstav, které právě pořádají vlámské instituce. Právě Rubensovo jméno se totiž objevuje jako jeden z kulturních taháků pro naplánované období let 2018 až 2020, připomněl server BBC.

Protest vlámských kulturních institucí nicméně poukazuje na praxi zákazu nahoty, která je ze strany Facebooku sice dobře míněná, ale v některých případech - zejména na poli umění - vede až k absurdním případům a tedy i k jejímu zesměšňování.

Mezi poslední se řadí rozhodnutí facebookového algoritmu o stažení propagačního snímku Rubensova Snímání z kříže s takřka nahým Ježíšem Kristem.

Na internetu se teď také šíří v nitru propagační video zesměšňující Facebook, ve kterém dva falešní "fbi agenti" odhánějí návštěvníky muzea od proslulých barokních, ale "hanbatých" obrazů.

"Je to pro vaši vlastní ochranu. Potřebujeme vás ochránit od nahoty, i kdyby jen umělecké," říkají v něm muži ve falešných uniformách. K Rubensovým obrazům pouštějí jen ty návštěvníky, kteří nemají účet na sociální síti.

Z Facebooku zmizeli nahý Kristus, Venuše i Malá mořská víla

Stejně tak byla ze sociální sítě nedávno stažena například fotografie takzvané Willendorfské venuše. která je vyobrazením plodnosti. Plastiky ve tvaru ženského těla pocházející z období mladšího paleolitu.

Sociální síť zakázala i další slavná díla. Server Deutsche Welle ve svém výčtu zmiňuje například malbu Eugenea Delacroixe "Svoboda vede lid na barikády" s polonahou francouzskou národní ikonou zosobňující samu svobodu, známou pod jménem Marianne.

Obraz Svoboda vede lid na barikády
Obraz Svoboda vede lid na barikády | Foto: Wikimedia Commons

Zmizel i snímek s kontroverzním obrazem "Původ světa" od Gustava Courbeta vyobrazujícím nahý ženský klín z roku 1866, který se dokonce až do roku 1988 báli vystavovat ve skutečnosti i kurátoři. Případ se dostal i k soudu, ale Facebook nakonec platit nemusel.

Ze snímků soch a sošek se Facebooku pro její "sexuální explicitnost" nelíbila ani fotografie renesančního sousoší Neptuna z italské Boloni.

Absurdně vyznělo i stažení příspěvku s Malou mořskou vílou, známou kodaňskou bronzovou sochou usazenou na kameni ve vlnách při pobřeží. Facebook se za její stažení omluvil a zpětně ji povolil. Podobně se zachoval i v případě původního smazání slavné fotografie nahé vietnamské dívky popálené napalmem za vietnamské války.

Loni v květnu unikla také část instrukcí, podle kterých několik tisíc moderátorů obsahu filtruje příspěvky obsahující rasismus, násilí či pornografii. Na rozhodování o osudu příspěvku mnohdy mají jen několik málo vteřin a záleží přitom nejen na pravidlech Facebooku, ale i na zákonech v daném státě. Právě pravidla týkající se sexuálního obsahu jsou přitom nejkomplexnější a nejvíce zmatečná, napsal loni server The Guardian, který měl materiály k dispozici.

Video: Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku

Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy