San Francisco - "Když budujete něco tak bezprecedentního, jako je Facebook, stane se vám, že některé věci zpackáte," komentuje Mark Zuckerberg rozsáhlý skandál své technologické firmy.
Správci největší sociální sítě na světě na svém blogu ve středu zveřejnili, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů Facebooku se mohly dostat do nepovolaných rukou. Doposud totiž síť umožňovala vyhledávat lidi podle e-mailu nebo telefonu, čehož mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je od středy zablokována.
"Až do dneška lidé mohli zadat telefonní číslo nebo e-mail jiné osoby do vyhledávače Facebooku, což jim pomohlo je najít. Bylo to velmi praktické při hledání přátel v jazycích, ve kterých je komplikované vypsat celé jméno, nebo v případech, kdy lidé mají stejná jména," napsal ve středu na blogu technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.
Obrovský skandál kolem sběru dat ze soukromých facebookových účtů ale otřásá samotnou strukturou společnosti. Objevují se zprávy o možnosti, že by měly padat hlavy. A to včetně přímo samotného šéfa a zakladatele Facebooku.
Mark Zuckerberg je výkonným ředitelem Facebooku a zároveň předsedá představenstvu společnosti. Nicméně spekulace o tom, že by snad jeho postavení bylo v ohrožení, podle britské stanice BBC popírá.
Navíc by Zuckerberg mohl skončit jedině tak, že by sám odstoupil.
Důležité je, že se poučíme ze svých chyb
O tom, že by to Zuckerberg měl udělat, se mluví i mezi investory do sociální sítě. Už minulý týden ho k tomu vyzval Scott Stringer, jehož newyorská firma vlastní zhruba miliardový podíl ve společnosti.
"Pohybují se v nezmapovaných vodách a nechovají se tak, aby se lidé na Facebooku cítili dobře a bezpečně ohledně svých dat," řekl americké stanici CNBC. Podle něj by se firma měla nyní zaměřit na to, aby si napravila svou reputaci, což půjde nejlépe bez Zuckerberga.
Zakladatel největší sociální sítě světa si to ale zatím nemyslí. Příští týden se ve Washingtonu hodlá sám postavit před Kongres, aby objasnil aféru zneužití osobních údajů uživatelů Facebooku britskou konzultační firmou Cambridge Analytica.
Následovat budou krušné měsíce. Společnost Facebook a její zacházení s informacemi bude vyšetřovat například Federální obchodní komise (FTC). Pokud se ukáže, že firma nesplnila své povinnosti v otázce ochrany dat, hrozí jí velmi vysoká pokuta.
An update on the changes we’re making to better protect your Facebook information. https://t.co/dqAQYTP65X
— Facebook (@facebook) April 4, 2018
Zuckerberg se k tomu zatím staví optimisticky. "Myslím, že by lidé měli od nás očekávat zodpovědnost hlavně za to, že se poučíme ze svých chyb," prohlásil.
Dostupné informace pro všechny
Funkci vyhledávat uživatele pomocí e-mailových adres a telefonních čísel Facebook zablokoval ve středu. Sběrači dat ale měli do té doby volný přístup ke jménům lidí a dalším osobním informacím, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.
Vždy ovšem záleželo na tom, jaké údaje o sobě konkrétní uživatel na veřejné části profilu uvedl. Odstavená funkce byla v základním nastavení každého účtu povolená, její vypnutí ale bylo možné v uživatelském nastavení.
"Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů Facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Schroepfer.
Nyní zablokovaná funkce byla součástí aplikace Search and Account Recovery, která umožňuje obnovit facebookový účet. Schroepfer poznamenal, že společnost nyní pracuje na změnách v postupu obnovování účtů, aby se snížilo riziko neautorizovaného sběru dat.
Jména, telefonní čísla a e-mailové adresy považují bezpečnostní experti za základ pro krádeže identit a další nekalou internetovou aktivitu. Získání dat z Facebooku umožnilo propojit dříve získané syrové údaje se skutečnými lidmi, a tak vytvořit jejich reálné profily.
Kontrola Messengeru
Kromě toho se Facebook přiznal ještě k další věci: kontroluje obsah veškeré konverzace, kterou jeho uživatelé vedou přes aplikaci Messenger. Čte zprávy a prohlíží fotografie a odkazy, které si mezi sebou lidé posílají, informovala ve středu agentura Bloomberg.
V případě, že by obsah soukromé konverzace porušoval stanovy společnosti, se zpráva smaže. Mark Zuckerberg něco takového naznačil v rozhovoru pro americký server Vox tento týden, když řekl, že Facebook tímto způsobem odhalil uživatele, kteří si posílali obsah týkající se etnických čistek v Barmě.
Facebook tak automaticky skenuje veškerý obsah chatu stejně jako cokoliv, co uživatelé na sociálních sítích sdílejí. Zároveň tímto způsobem kontroluje šíření virů, zjistila agentura Bloomberg.
Facebook je pod palbou otázek týkajících se zabezpečení soukromých dat o jeho uživatelích od skandálu týkajícího se společnosti Cambridge Analytica, která nepatřičným způsobem získala údaje o až 87 milionech uživatelů, z nichž 71 milionů bylo z USA.
Od pondělí 9. dubna budou v News Feedu Facebooku, kde jsou pro uživatele sdruženy příspěvky, komentáře či zpravodajství, zveřejňovány odkazy, takže lidé budou moci zjistit, k čemu přes tuto aplikaci přistupují a jaké informace s ní sdílejí.