Facebook a Twitter mažou Bolsonarovi i Trumpovu poradci lživé příspěvky o koronaviru

ČTK ČTK
31. 3. 2020 20:33
Sociální sítě Facebook a Twitter smazaly některé příspěvky brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, jeho venezuelského kolegy Nicoláse Madura a také právního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, které podle nich nepravdivě informovaly o současné pandemii spojené s koronavirem. Obě platformy přitom jen velice zřídka zasahují do zpráv od světových lídrů, i když jsou prokazatelně lživé.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho americký protějšek Donald Trump.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho americký protějšek Donald Trump. | Foto: Reuters

Společnost Facebook odstranila na stejnojmenné sociální síti a na Instagramu video nahrané Bolsonarovým oficiálním účtem, v němž prezident tvrdil, že látka hydrochlorochin používaná například proti malárii zaručeně zabírá při léčbě nemoci COVID-19. Firma následně uvedla, že příspěvek porušoval její pravidla, protože mohl způsobit zdravotní újmu.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že ačkoliv by určité kombinace již existujících léků mohly mít pozitivní účinek pro pacienty s COVID-19, neexistuje zatím žádný ověřený lék a jedná se tak vždy o neprokázanou a experimentální léčbu.

Hydrochlorochin zmínil jako lék na COVID-19 již minulý týden Trump. Společnost Twitter pak ze své sítě následně smazala příspěvek jeho právníka Rudyho Giulianiho, ve kterém tvrdil, že je proti koronaviru stoprocentně účinný. Z podobného důvodu pak smazala rovněž zprávy Trumpova podporovatele Charlieho Kirka.

Twitter rovněž odstranil příspěvek venezuelského prezidenta Madura o tom, že má jeho země k dispozici jiný zaručený lék na COVID-19.

"Lži mohou ohrožit životy uživatelů"

Společnost už dříve uvedla, že z ohledu na veřejný zájem na své síti většinou nechává příspěvky světových lídrů, i když jejich obsah porušuje její vnitřní pravidla. Všechny velké sociální sítě však čelí tlaku, aby ve světle celosvětové pandemie více zasahovaly proti lživým informacím, jež mohou ohrozit životy mnoha uživatelů.

Twitter proto nově maže veškeré příspěvky s informacemi, jež neodpovídají doporučením světových zdravotnických úřadů. Facebook rovněž svoje pravidla rozšířil a vyhrazuje si právo mazat všechny příspěvky, které by mohly vést k újmě na zdraví.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy