Exprezidenta Ukrajiny dostihl případ sťatého novináře

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2011 12:05
Prokuratura vyslýchá bývalého prezidenta Kučmu. Kvůli vraždě žurnalisty v roce 2000
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters

Kyjev - Brutální vražda ukrajinského novináře Georgie Gongadzeho se odehrála už před jedenácti lety, ale na Ukrajině je dodnes případem, na který nelze zapomenout.

Žurnalistovo tělo totiž nalezli bez hlavy. 

Nahrávací zařízení, které tajně nainstaloval do prezidentského úřadu jeden ze zaměstnanců, zaznamenalo slova tehdejšího prezidenta Leonida Kučmy.

Ten vyjádřil v rozhovoru se svými spolupracovníky přání, aby se s nepohodlným Gongadzem někdo vypořádal.

Jsem klidný a nevinen

V úterý ukrajinská justice zahájila vyšetřování Kučmy, který opustil prezidentský úřad po známé oranžové revoluci na začátku roku 2005.

Dnes se poprvé objevil u prokurátora na výslechu. Novinářům znovu tvrdil, že se zmizením Gongadzeho nemá nic společného.

"Jsem klidný, protože nejsem vinen,"" prohlásil a dodal, že je připraven snášet "všechna utrpení pekla," aby prokázal svojí nevinu.

Redaktor internetového deníku Ukrajinskaja Pravda Georgij Gongadze psal o korupci v nejbližším okolí Kučmy. 16. září 2000 jej přepadla skupina lidí v kožených bundách před vchodem do jedné ze stanic kyjevského metra.

Za několik týdnů bylo nalezeno jeho bezhlavé tělo v lese, několik desítek kilometrů za Kyjevem.

Nahrávky Kučmovi přitěžují

Následně zveřejnil bodyguard tehdejšího prezidenta Leonida Kučmy Mykola Melnyčenko tajně pořízené nahrávky rozhovorů, ze kterých vyplývá, že prezident v debatě s ministrem vnitra projevil přání, aby Gongadze "zmlkl."

Pátrání vedlo v roce 2009 k zatčení generála Oleksije Pukače, bývalého šéfa Úřadu ministerstva vnitra pro vyšetřování kriminálních činů. Ten po výslechu označil místo, kde je zakopána Gongadzeho lebka, kterou se tak podařilo nalézt po devíti letech.

Ukrajince šokoval fakt, že novináře někdo sťal. Podle vyšetřovatelů se tak stalo až po jeho smrti a pachatelé zřejmě i tímto způsobem chtěli zamést stopy.

S vraždou je spojován tehdejší ministr vnitra Jurij Kravčenko, který později spáchal sebevraždu.

"Kučma je podezřelý ze zneužití moci, z toho, že dával nezákonné pokyny vedení ministerstvu vnitra, což ve svých důsledcích vedlo k zavraždění novináře," řekl na tiskové konferenci zástupce generální prokuratury Renat Kuzmin.

Ohrožen i předseda parlamentu

Kauza může smést i současného předsedu parlamentu Volodymyra Litvina, který byl v době vraždy šéfem prezidentovy kanceláře.

Deník Ukrajinskaja Pravda, kde Gongazde pracoval, se ptá, proč dochází k "zátahu" na bývalé vysoce postavené politiky právě nyní.

Naznačuje, že může jít i o pomstu prezidenta Viktora Janukovyče za to, že se za něj nepostavil důrazněji během oranžové revoluce a že před posledními prezidentskými volbami v roce 2010 Kučma dokonce otevřeně podpořil jeho soupeřku Julyji Tymošenkovou.

 

Právě se děje

Další zprávy