Původní reportáže: Jak volí a žije Ukrajina

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2010 18:05
Politici, spojení s oranžovou revolucí, tentokrát neuspěli

Kyjev/Praha - Týden před tím, než Ukrajinci ve druhém kolem rozhodli o nové hlavě státu, se reportér Aktuálně.cz Martin Novák vypravil do Kyjeva, na Krym a na východ Ukrajiny.

Cíl cesty byl zřejmý: Podívat se, jak se žije Ukrajincům šest let od oranžové revoluce, která tamní politiku pootočila blíže Evropě. A zaznamenat zlom, očekávaný analytiky, v podobě zvolení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Proč vykročila Ukrajina - devatenáct let od získání nezávislosti na rozpadajícím se Sovětském svazu - zpátky k Moskvě? A skutečně zemi hrozí hospodářský bankrot, jak předpovídají mnozí analytici?

A proč tolik Ukrajinců stojí o práci zrovna v České republice?

Odpovědi na tyto otázky naleznete v sérii původních reportáží Martina Nováka na Aktuálně.cz.

 Češi ji zavřeli a deportovali. Přesto se jí stýská

Foto: Martin Novák
"...To, že patřila mezi zhruba 150 až 200 tisíc Ukrajinců, kteří si vydělávají prací v České republice, je na jejím domě vidět. Jako jediný v širokém okolí má nová, víc tepla zadržující okna a baráček je v mnohem lepším stavu než ty okolní..."

 

Jak se žije v zemi, která stojí na prahu bankrotu

Foto: Martin Novák
"... Mnozí ekonomové už od loňska pasují Ukrajinu za evropského kandidáta číslo jedna na státní bankrot kvůli krizi. Ta drtivě zasáhla dvě hlavní ukrajinská exportní odvětví. Ocelářský a chemický průmysl. Stát vybral málo na daních, hodnota ukrajinské měny hřivny klesla za rok o polovinu své hodnoty vůči dolaru. "Ukrajina se bohužel nijak nerozvíjí. Pořád jsme tam, kde jsme byli před dvaceti lety," tvrdí ..."

 

Z Husákova ráje se stalo ruské Monte Carlo 

Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím"
Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím" | Foto: Martin Novák
"...Jalta a okolní resorty bývaly zaplněny stranickou elitou a nejzasloužilejšími dělníky či rolníky, kteří dostali pobyt v Jaltě jako vyznamenání za vynikající práci. A dnes? Soudruzi a zasloužilí pracující zmizeli. Kopce nad hladinou Černého moře, plné cypřišů, borovic a nádherných výhledů, zůstaly. A luxusních, opulentních vil naopak přibývá."

 

Ukrajinská půda, ruská krev. To je flotila na Krymu

Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu.
Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu. | Foto: Martin Novák
..."Vyplouváme! Vyplouváme!" Rychle pro lístky a nastupovat," volá rusky průvodčí na dobíhající muže a ženy z trajektu, který pravidelně jako převozník dopravuje lidi z centra Sevastopolu přes záliv do jeho severní části. Mezi muži středního věku s aktovkami a mládeží vracející se ze školy se mísí nápadně mnoho vojáků..."

 

Kde před 65 lety začala cesta do náruče Stalina 

Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR.
Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR. | Foto: Martin Novák
"FOTOGALERIE: Černomořská Jalta se chystá na oslavu výročí. Za několik dní, 11. února, tomu bude pětašedesát let, co ve zdech zdejšího paláce Livadia podepsali Stalin, Churchill a Roosevelt dokumenty o poválečném uspořádání Evropy."

 

Rozhovor z Kyjeva: O svůj plyn se už bát nemusíte

Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií
Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií | Foto: Martin Novák
Jak volby ovlivní rusko-ukrajinské dohody o zásobování plynem a vůbec energetiku v Evropě hodnotil v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední ukrajinský analytik v oboru energetiky Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií.

 

Ukrajinské volby živě: Zločinec versus diktátorka

Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce.
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce. | Foto: Martin Novák
"... Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí. Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci. Tentokrát tu blížící se volby nepřipomíná nic. Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace. Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit..."

 

Online rozhovor s Martinem Novákem 

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři Aktuálně.cz se ptali například na to, kam zmizela popularita tandemu Tymošenková-Juščenko: " Mnoho Ukrajinců doufalo v rychlé pozitivní změny, ale očekávaní byla v řadě ohledů přehnaná a nerealistická. Příliš se nezměnila situace s korupcí a přebujelou státní byrokracií, což je stále dědictví ze sovětských časů," odpověděl Martin Novák...

                                Proč zkrachovala oranžová revoluce

Viktor Janukovyč se rád nechává fotografovat při modlitbách v kostelích. Často opakuje, že je silně věřícím.
Viktor Janukovyč se rád nechává fotografovat při modlitbách v kostelích. Často opakuje, že je silně věřícím. | Foto: Reuters
"...Hlasování ale znovu potvrdilo přetrvávající rozdělení na dvě části. Na spíše proevropský, nacionalistický západ a střed země a na Rusko orientovaný a také převážně rusky hovořící jihovýchod a východ země. Ukrajina se dělí na 25 samosprávných celků, zvaných oblasti. Ve 14 z nich na západě a v centru země vyhrála Tymošenková, v 11 na východě a jihovýchodě Janukovyč...."

 

                            Tady Sověti chystali jaderný úder Evropě

Foto: Martin Novák
Studená válka se vyznačovala kromě jiného tím, že na sebe Sovětský svaz a Spojené státy mířily jadernými hlavicemi. Jedno takové sovětské místo dnes leží v polích uprostřed ničeho, zhruba 300 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Základna nedaleko Pervomajsku byla vybavena raketami s jadernými hlavicemi, schopnými zasáhnout západní Evropu. Nahlédněte ve fotoreportáži do nejtemnějších koutů studené války

 


                              

Právě se děje

před 20 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy