Experti nechápou, proč Trump zakázal občanům Čadu vstup do USA. Urážka, která nedává smysl, říkají

ČTK ČTK
26. 9. 2017 22:45
Čad třikrát hostil společné vojenské cvičení 20 zemí pod vedením Spojených států a v zemi je americká vojenská základna. Přesto se nově ocitl na seznamu států, jejichž občané od 18. října nebudou moci získat pracovní ani turistické vízum pro cestu do USA.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Občané Čadu nebudou moci od 18. října, kdy začne platit nový dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, získat pracovní ani turistické vízum pro cestu do USA. Zařazení Čadu na seznam zasažených států překvapil světová média i čadské politiky, neboť tento africký stát je strategickým partnerem Washingtonu v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS), organizaci Boko Haram či africké větvi teroristické sítě Al-Káida, napsal zpravodajský server BBC.

"Nedává to vůbec žádný smysl," řekl serveru BuzzFeed bývalý americký velvyslanec v Nigérii John Campbell. "Říkám si, jestli třeba nenastala nějaká chyba. Je to urážka. Dostává mě ta očividná hloupost tohoto kroku," dodal Campbell.

"Je to naprosto šílené. Všichni jsme si říkali 'Co se to proboha děje?'" reagoval profesor politologie a odborník na západní Afriku z univerzity v Ohiu Brandon Kendhammer.

Zaskočená byla i čadská vláda. Ministryně zahraničí Madeleine Alinguéová v prohlášení uvedla, že rozhodnutí Bílého domu podkopává mezinárodní pověst Čadu a dobré vztahy mezi zeměmi. Zároveň připomněla spolupráci v potlačování islámského radikalismu.

Čad například třikrát hostil společné vojenské cvičení 20 zemí pod vedením Spojených států a v zemi je také americká vojenská základna.

Washington své rozhodnutí zdůvodnil tím, že čadské úřady nesdílely s těmi americkými důležité informace v oblasti bezpečnosti a terorismu. Spojené státy rovněž označily převážně muslimský Čad za útočiště pro džihádistické skupiny. BBC podotýká, že Spojené státy nedávno poskytly materiální podporu Nigérii, kde jsou islamistické skupiny mnohem aktivnější.

"(Čad) se nachází v neklidné oblasti a bezpochyby jsou tam zločinci, ale v regionu má podobné problémy hodně zemí, které navíc nemají tak úzké vojenské vztahy s USA a Francií," řekla šéfka afrického programu ve Výzkumném ústavu strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu Jennifer Cooková.

"Předpokládám, že pro obyvatele Čadu je ten vzkaz velmi urážlivý, být takto vyčleněni, když se účastní partnerství a nasazují vojáky proti teroristům," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy