Moskva - Týden před prezidentskými volbami svolala ruská opozice své příznivce, aby v Moskvě vytvořili lidský řetěz. Na protest proti současnému premiérovi - a téměř jistě i budoucímu prezidentovi Ruska - Vladimiru Putinovi.
Putin by mohl ve volbách 4. března získat až dvě třetiny hlasů. Podle výzkumného centra Levada se s velkou pravděpodobností stane vítězem hned v prvním kole.
"Pohár trpělivosti přetekl. Lidé nechtějí být pouhými statisty, volební lůzou, jak se v Rusku říká," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z členů organizačního výboru opozičních protestních akcí, poslanec za Spravedlivé Rusko Gennadij Gudkov.
Gudkov v Rusku proslul hlavně ostrou kritikou prokremelské strany Jednotné Rusko. Video, ve kterém z parlamentní tribuny mluví o loňských volebních podvodech a varuje Jednotné Rusko před protesty, se stalo hitem ruského internetu.
Jak hodnotí šance Vladimira Putina vyhrát prezidentské volby v prvním kole? A mohou Rusové Putinovi důvěřovat? Vlivný ruský opozičník o tom s Aktuálně.cz mluvil v Moskvě.
Aktuálně.cz: Loni v prosinci po parlamentních volbách najednou několik desítek tisíc Rusů vyšlo do ulic, aby protestovali proti oficiálním výsledkům hlasování. Proč se ruská občanská společnost probouzí právě teď? Vždyť i v minulosti byla řada momentů, jako třeba vražda novinářky Politkovské, které mohly zburcovat společnost...
Na to může těžko někdo dát odpověď. Já mohu jmenovat příčiny, které vedly ke změně společenského vědomí. Těch je několik. Zaprvé skončilo období naděje a očekávání, spojené se současnou vládou. Krize, zdá se, skončila, ekonomika země začíná růst, ale k růstu životní úrovně nedošlo.
Dále společnost ovládla únava. Na obrazovkách se objevují pořád ty stejné tváře, stále ty samé postavy. Rozšiřuje se propast mezi obrázky v televizi a skutečným životem.
A za třetí - absolutně nemorální prosincové parlamentní volby, které oplývaly obrovským množstvím administrativních narušení a podvodů.
A to vše způsobilo, že pohár trpělivosti zkrátka přetekl. Lidé nechtějí být pouhými statisty, volební lůzou, jak se v Rusku říká, a vyšli do ulic. Ale je zřejmé, že to je zatím jen vzpoura velkých měst.
Připomeňte si. Tak se v Moskvě protestuje proti Putinovi:
A.cz: Byly podvody při loňských parlamentních volbách skutečně tak masivní?
Rating Jednotného Ruska sotva ve skutečnosti převyšoval 30 až 32 procent. A v průběhu hlasování byl možná ještě nižší. Proto vládě nezbylo nic jiného než přímá falzifikace hlasování. Ale ani tak se nepodařilo zajistit Jednotnému Rusku vysoký výsledek.
Pro vládu byly výsledky voleb doslova šokem. A v některých regionech, navzdory manipulacím, dokonce překonaly jejich nejčernější předpovědi.
A.cz: Proč jako organizátoři demonstrací ještě stále trváte na vypsání nových parlamentních voleb?
Myslím si, že neexistuje žádné jiné východisko. V očích obyvatelstva je Státní duma nelegitimní. Ale státostrana Jednotné Rusko to nechápe. Oni mechanicky využívají svou převahu, nepokoušejí se najít shodu s opozicí a už brzy se to může změnit ve tvrdý střet.
Přitom podpora Jednotného Ruska se dál snižuje. Ne náhodou se Putin rozhodl od strany distancovat a opírat se o "lidovou frontu", která ale ve skutečnosti neexistuje.
Proto Státní duma, ve které má většinu Jednotné Rusko, nemá podporu a legitimitu a dlouho existovat nebude.
A.cz: Může z protestních akcí, které začaly v prosinci, vzniknout nové, silné politické hnutí?
Politickým hnutím se už de facto stalo. Lídři protestů mohou prohlašovat, že stojí mimo politiku, ale skutečnost je jiná. Kdokoliv, kdo vystupuje za svobodné volby, za svobodnou registraci stran a politických hnutí, kdo se staví proti státostraně, je součástí politiky.
A.cz: Myslíte, že hnutí přeroste v politickou stranu?
Ne, to si nemyslím.
A.cz: Za týden se v Rusku konají prezidentské volby. Vítězství Vladimira Putina je předem jasné. Pouze jedno zůstává nezodpovězeno: zda Putin bude ke zvolení potřebovat jedno, nebo dvě kola. Co myslíte?
Velmi záleží na tom, jak budou volby probíhat. Sám Putin si přeje čestné volby, ale zároveň chce vyhrát v prvním kole. Problém spočívá v tom, že jeho okolí si to vysvětluje následovně: Putin musí vyhrát za jakoukoliv cenu v prvním kole, protože druhé kolo je pro Putina vážná porážka.
On si zvykl být skvělý a nejvlivnější chlapík v zemi a teď najednou nemůže. Druhé kolo by pro něj znamenalo velmi vážný psychologický problém.
A.cz: Očekáváte, že znovu dojde k volebním podvodům?
Myslím si, že k nim dojde. Například gubernátor Moskevské oblasti Boris Gromov na jednání se svými podřízenými prohlásil, že Putin v prvním kole musí získat 54 procent hlasů.
A.cz: To by pak mohlo vyvolat další, možná ještě větší protesty...
Ano, to skutečně může doslova vzbouřit celou zemi.
Ulice Moskvy patřily tento týden spíš Putinovým stoupencům:
A.cz: Vladimir Putin nedávno zveřejnil svůj předvolební program, ve kterém se, mimo jiné, píše: "Musíme přehodnotit celý systém ochrany společenských zájmů, upustit od jeho nadměrně represivního sklonu. Taková situace deformuje naši společnost a dělá ji morálně nezdravou." Myslí Putin svá slova upřímně?
Zatím ne. Není možné provádět reformy a nepřiznat chyby, které dopustil v předchozích letech. To není možné.
U Putina zatím takové odhodlání nevidím. On by to mohl udělat, ale musel by se rozloučit s částí svého okolí a s takzvanými "úspěchy", kterých dříve dosáhl. Ale tomu zatím nic nenasvědčuje.