Evropským městům hrozí útoky teroristů, varuje rakouská policie. Česko na seznamu není

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 12. 2015 19:48
Vídeňská policie v sobotu oznámila, že jedna "spřátelená" zpravodajská služba varovala několik evropských metropolí, že mezi Vánocemi a Novým rokem v Evropě hrozí střelba či bombový útok. České republice však podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové nic nehrozí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha Česká policie nemá žádné informace o tom, že by některému z českých měst hrozil mezi svátky teroristický útok. V reakci na varování rakouské policie to řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Vídeňská policie v sobotu oznámila, že jedna "spřátelená" zpravodajská služba varovala několik evropských metropolí, že mezi Vánocemi a Novým rokem v Evropě hrozí střelba či bombový útok.

Česká policie má podle Nguyenové informaci o varování již několik dní. "Momentálně ale o žádném hrozícím nebezpečí útoku v českém městě nevíme," řekla.

Varování, které bylo vydáno několik dní před Vánocemi, neupřesňuje žádný cíl. Ve Vídni již úřady zvýšily bezpečnostní opatření, hlavně v místech výskytu většího počtu lidí. Žádné akce však nebyly zrušeny. Vídeňská policie neoznámila, která tajná služba varování rozeslala a kterých měst se týká.

"Byla zmíněna možná jména potencionálních útočníků, kteří byli prověřováni. Vyšetřování založené na tomto prověřování zatím nedospělo ke konkrétním výsledkům," uvedla bez dalšího upřesnění vídeňská policie v prohlášení.

Mluvčí německého ministerstva vnitra uvedl, že z operačních důvodů se úřad ke konkrétním situacím nevyjadřuje. "Německo je stále v hledáčku terorismu džihádistů," řekl agentuře Reuters mluvčí. Dodal, že Německo přehodnotilo a přizpůsobilo svá potřebná bezpečnostní opatření hned po listopadových útocích v Paříži.

Varování přišlo šest týdnů po útocích v Paříži, kde islamisté zavraždili na různých místech 130 lidí a dalších nejméně 350 osob zranili.

Nedávno byla zadržena v Rakousku v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v Paříži dvojice mužů. Podle policejních zdrojů citovaných agenturou AFP pochází jeden z mužů z Alžírska, druhý je Pákistánec.

 

Právě se děje

Další zprávy