Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Co může brexit zpomalit?

Brexit můžou zpomalit zdlouhavá vyjednávání o podobě příštích vztahů mezi Británií a EU nebo odpor části britské Dolní sněmovny.

Premiérka Mayová si totiž chce nechat odsouhlasit detaily vyjednávací pozice s EU poslanci britského parlamentu. I v její domovské Konzervativní straně je přitom řada příznivců tzv. měkkého brexitu, který by v omezeném režimu zachoval volný pohyb osob mezi Británií a EU.

Nyní po parlamentních volbách se situace premiérky ještě ztížila. Předčasné volby vyhlásila proto, aby získala silnější většinu v Dolní sněmovně. Jenže volby dopadly tak, že konzervativci o "absolutní" většinu přišli a musí spoléhat na podporu severoirských unionistů.

Opoziční labouristé, kteří po volbách posílili, navíc odmítají tzv. tvrdý brexit. A kritizují Mayovou za přístup "raději žádná dohoda s EU než špatná".

S brexitem taky můžou silně zamíchat Skotové, kteří s ním zásadně nesouhlasí.

 

Právě se děje

Další zprávy