Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vyplatí se brexit Londýnu ekonomicky?

Řada ekonomů předpovídala Velké Británii kvůli brexitu velké hospodářské problémy. Katastrofické scénáře se ale zatím nenaplnily.

Britská ekonomika vzrostla v roce 2016 o 1,8 procenta. A i když tamní měna libra loni oslabila o 15 procent oproti dolaru a o deset procent oproti euru, pro britské vývozce to znamenalo spíš výhodu.

Další ekonomický vývoj se bude odvíjet podle toho, na jaké formě brexitu se Londýn a Brusel postupně dohodnou.

Obě strany se však  podle odhadů nevyhnou ekonomickým ztrátám ve výši několika procent hrubého domácího produktu (HDP). Podle OECD každá britská domácnost přijde o přibližně 2200 liber.

Nahradit půl procenta pracovní síly, kterou představují občané z jiných zemí EU z celkového počtu osob zaměstnaných ve Velké Británii, by ale nemělo být složité. Britský pracovní trh to podle většiny expertů silněji neovlivní a nezaměstnanost v zemi se ještě sníží.

Daleko citelnější může být přesun unijních finančních služeb z londýnské City na starý kontinent. Pokud k němu dojde, způsobí to Britům nevyčíslitelné ztráty. Pro Londýn to byl donedávna jeden z nejsilnějších argumentů, proč v unii zůstávat.

"Jakékoliv omezení volnosti pohybu kapitálu, které by bylo logickou reakcí ze strany EU, by zásadně poškodilo pozici londýnského City jako hlavního finančního centra pro naši zeměpisnou oblast," říká český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). "Jakkoli jeho pozici poškodí de facto jakýkoliv výsledek vyjednávání o brexitu, jistě si chce minimálně část dnešního významu (a příspěvku k ekonomice Velké Británie) uchovat."

 

Právě se děje

Další zprávy