Afghánistán odsoudil tři muže za vraždu novináře z BBC, jeden dostal trest smrti

ČTK ČTK
3. 1. 2019 19:39
Zvláštní tribunál v Afghánistánu odsoudil tři muže zapojené do případu loňské vraždy novináře britské televize BBC v provinci Chóst na východě země. Informovala o tom agentura Reuters. Afghánistán je v současnosti nejnebezpečnější zemí světa pro žurnalisty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Ahmada Šáha, který pracoval pro vysílání BBC v paštúnském jazyce a pro Reuters, za nevyjasněných okolností zastřelili neznámí vrazi, když se loni v dubnu vracel domů. Podle BBC šlo již o pátého člena jejího týmu v Afghánistánu, který byl zabit od začátku 90. let.

Zvláštní protiteroristický tribunál odsoudil jednoho z obviněných k trestu smrti, druhého k 30 a třetího k šesti letům vězení. Výrok tribunálu musí ještě posvětit soud vyšší instance.

Islamistické hnutí Tálibán se k Šáhově vraždě nepřihlásilo. Naopak uvedlo, že byl "profesionálním novinářem" a že je jeho smrtí "zarmouceno".

Šáh zemřel ve stejný den, kdy se v hlavním městě Kábulu odehrály dva bombové útoky, při nichž zahynulo 26 lidí. Devět z nich byli novináři a fotografové. Šlo o nejkrvavější den pro afghánské žurnalisty v historii. Zodpovědnost za bombové útoky tenkrát přiznala místní odnož Islámského státu.

Afghánistán byl v roce 2018 celosvětově nejnebezpečnější zemí pro novináře. Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) v prosinci uvedla, že během tohoto roku jich zahynulo 15. Navzdory tomu má tato země poměrně živou mediální scénu, uvádí BBC. V uplynulých letech zde zahájily vysílání desítky soukromých radiových či televizních stanic a vydávají se stovky titulů novin a časopisů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy