Rozdíly v Evropě mezi stejnými potravinami? Musí se ozvat i čeští spotřebitelé, říká Svoboda

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 5. 2017 12:41
Země střední Evropy si už opakovaně stěžovaly, že potraviny, které se u nich prodávají, mají stejné označení, ale jiné složení než například v Německu. Podle mnoha lidí jsou navíc i méně kvalitní. "Velkou součástí problému je to, že český spotřebitel se neozývá a neangažuje tak jako spotřebitel západní," míní europoslanec Pavel Svoboda, který v online rozhovoru odpovídal čtenářům Aktuálně.cz.
Online rozhovor s europoslancem Pavlem Svobodou
Dotazovaný právě odpovídá
Přejít k dotazům

Praha - Některé potraviny mají sice stejný obal v Česku i Německu, zároveň ale mají různé složení.

Dlouhodobě si na to stěžuje skupina středoevropských států, tzv. visegrádská čtyřka. Evropská unie ale odmítla kvalitu a složení výrobků v jednotlivých členských zemích regulovat.

"Důvodem je zatím chybějící právní úprava, je to dosud nepopsaná oblast na pomezí spotřebitelského a soutěžního práva," vysvětluje europoslanec Pavel Svoboda. Podle něj je to de facto klamání spotřebitele, které ale zatím není právně podchycené.

Spolu s tím je podle něj potřeba, aby se hlasitěji ozývali i sami čeští spotřebitelé. "Velkou součástí problému je to, že český spotřebitel se neozývá a neangažuje tak jako spotřebitel západní," dodává.

Online rozhovor s europoslancem Pavlem Svobodou

Dotazovaný právě odpovídá
Aktualizovat reportáž
25. 5. 2017
Ptá se: Egon Nutella

Jak to sleduji, tak Češi stále nepochopili, že kvalitu potravin si určuje manažer(šéf, poskok) daného obchodu (řetězce) a v praxi to je tak, že ten daný poskok pohůnek musí vyjednat co nejlevnější cenu, aby na tom pak mohl obchod těžce vydělat, bohužel ta nízká cena se pak ukáže právě na tom produktu, protože povolil výrobci použít jiné složení, aby se to vyplatilo straně A a straně B.
Takže holoto nebrečte nenadávejte na EU, protože ta s tím opravdu nemá nic společného, běžte a nadávejte na ty kašpary co sedí ve vládě, protože jenom oni mohou dohlídnout na to, aby zástupci, ředitele Kauflandu, Lidlu a jiných obchodu byli méně nenažraní a dopřáli tak i kupujícím.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Problém je v tom, že v evropském srovnání nemáme volbu levnější-horší v. dražší-lepší, ale proti západním spotřebitelům kupujeme horší za stejnou nebo vyšší cenu, čímž dotujeme západní nižší ceny a lepší kvality. A v tom vidím prostor pro angažmá EU.

Omlouvám se ostatním, kterým jsem nestihl odpovědět, náš čas vypršel, pokud mě chcete kontaktovat, zkuste přes www.pavelsvoboda.com.

25. 5. 2017
Ptá se: Pavel Zenke

Dobrý den pane Svoboda. Má vůbec smysl, aby se toto řešilo na půdě unie? Nejsem přesvědčen, že se jedná o velký problém. Těch výrobků, u kterých se rozdíly ve složení jednoznačně prokázaly je jen pár. Rozdílné složení navíc neznamenalo ani v jednom případě zdravotní závadnost.

Domnívám se, že názory typu ,,jíme odpadky'' a ,,v Německu je vše lepší a levnější'', což zkrátka není pravda, nám spíše škodí a dělají v EU špatnou reklamu. Nebylo by lepší, nechat na spotřebiteli, aby potravinu, která se mu nelíbí jednoduše nekupoval? Jaký je Váš názor?

Děkuji a přeji hezký den.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, rozsah problému není zanedbatelný a neomezuje se jen na potraviny, určitě by se měli ozývat hlavně spotřebitelé, na unijní úrovni by se to mělo řešit proto, že jde o přeshraniční problém týkající se více států, nikoliv čistě český.

25. 5. 2017
Ptá se: Jaroslav Nahlik

Dobry den, kdyz unie ve sve nekonecne moudrosti rozhodla ze vyrobce muze zohlednit odlisny vkus spotrebitelu a jejich jine preference v ruznych zemich, mela tim na mysli ze preferujeme padelky a pancovane zbozi, a ze nam odpad chutna?

Odpovídá: Pavel Svoboda

EU nic takového nerozhodla, opatření proti padělkům existují, pančované zboží a la zlínský alkohol si dodáváme sami sobě, ale potravinová diskriminace je dosud právně nepodchycený problém - a v této věci se angažuji.

25. 5. 2017
Ptá se: Janek

Dobrý den,

ještě mě napadl jeden dotaz, a to ohledně toho, jak vnímáte třeba i to, že čeští výrobci vyrábí 2 druhy potravin, jeden pro domácí spotřebitele a druhý tzv. na export? Pro domácí spotřebitele samozřejmě mají potraviny jiné složení a kvalitu, než ty, které jsou určené k vývozu. Za toto předpokládám EU asi vinit nelze?

Díky za odpověď
Janek

Odpovídá: Pavel Svoboda

Za ti EU nemůže, to je vychytralost či obchodní taktika výrobce.

25. 5. 2017
Ptá se: franta 107

zajímá mne proč se nabízí deset druhů mlék, a jakž takž jen selské nebo bio mléko je poživatelné, kdo odpovídá za výživu národa?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Za komunistů výběr nebyl, měli jsme jedno mléko v igelitu - a lepší to rozhodně nebylo.

25. 5. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, ještě jednou. Mám otázku z jiného soudku, ale nebudu se zlobit, když neodpovíte, neb otázka je to delší.

Chceme s mými (proevropskými) přáteli psát panu Junckerovi. Opět se řeší kvóty na přijímání migrantů. Jsme si jisti, že pokud kvóty "projdou" (byť s nimi česká vláda souhlasila), je to začátek konce našeho členství v EU. Což bude mít pro Česko katastrofální důsledky srovnatelné snad jen s Mnichovem 1938 nebo únorem 1948. Rádi bychom panu Junckerovi vysvětlili, že tudy cesta nevede. Že jsme tuto bitvu prohráli, populisté typu Zemana a (bohužel nejen) bulvární média rozšířili fámy a mýty a zvítězili, podařilo se jim lží a strachem přesvědčit většinu Čechů, že uprchlík = nebezpečný terorista a kriminálník (a to si často myslí i ti, kteří jásají nad propuštěním dvojnásobného vraha Kajínka na svobodu - podle psychologických posudků patrně něco spáchá znovu, neb je nenapravitelný...). Navíc to spojili s jakousi neexistující snahou tzv. Bruselu "rozmělňovat národy" přijímáním uprchlíků. Je prozatím nebezpečné kvóty protlačovat, protože tyto protievropské a protiuprchlické tendence jsou silné. Pokud je protlačíme, neprohrajeme jen tuto bitvu, ale rovnou celou válku. Povede to totiž k tzv. czech-outu. A to si musí v Evropské komisi uvědomit.

Musíme najít jinou cestu, jak může Česko postiženým zemím - Řecku, Itálii a dalším, pomoci. Myslíte si, že má smysl panu Junckerovi psát? Že vyslyší hlas hrstky Evropanů?
Stejně tak by bylo vhodné napsat české vládě, jak si představuje, že splníme své závazky a pomůžeme spojencům v nouzi (Řecku a Itálii). Když si tedy ministr Chovanec neumí obhájit přijetí lidí prchajících z války před občany a voliči, se kterým ale jeho vláda souhlasila, tak jak jinak může naše země pomoci?Myslíte, že by Evropa na takový kompromis přistoupila, že by Česko nepřijali "nikoho" (nebo jen hrstku) a pomohlo jinak - finančně, lidskými silami atd.? Přijaly by to země jako Rakousko, které nás soustavně kritizuje za to, že tak malá země přijala hromadu lidí a my se zdráháme?Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Naštěstí proti kvótám nejsme jenom my - ČR, ale také je pravda, že některá média a populisti z toho dělají větší problém, než to ve skutečnosti je. Okolo r. 1995 jsme přijali 18.000 muslimů z Balkánu a nikdo si toho ani nevšiml. Panu Junckerovi napište, každá dobrá aktivita má smysl.

25. 5. 2017
Ptá se: kota

Můžete nám vyjmenovat ? Kdo ony firmy co , se neshoduje kvalita s Německem vlastní?
děkuji.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Jsou různé recenze, které firmy pojmenovávají, já osobně jsem si průzkum dělat v rámci řetězce Kaufland.

25. 5. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, pane europoslanče. V první řadě chci říci, že si vás velmi vážím, spolu s některými vašimi kolegy (byť z jiných stran). Třeba panem Niedermayerem a Štětinou. Pro mě není téma rozdílů ve složení stejných výrobků v Evropě téma, protože si myslím, že chutě prostě přes kontinent variují. Přitom stejné chutě chtějí mít ti, kteří zároveň křičí, že Evropa vše zestejňuje, globalizuje a ničí místní "národní" specifika. Což je samozřejmě hloupost.

Má ale EU nějaké páky, jak tedy dosáhnout té stejnosti?

A nezjistí najednou Češi, že jim nechutnají "euro" potraviny? Že sice mají Nutellu jako ve Španělsku, ale že ta je třeba málo sladká, nebo je v ní moc přísady, na kterou nejsou zvyklí?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, děkuji za podporu. Regionální chutě jsou jedna věc, druhá věc je objektivně horší složení za stejnou či vyšší cenu.

25. 5. 2017
Ptá se: Novotný

Dobrý den, jaký si myslíte, že je skutečný důvod, že dostáváme horší kvalitu potravin než na západě? Že stejné značky "šidí" východní členy EU?

Odpovídá: Pavel Svoboda

viz moje vysvětlení níže

25. 5. 2017
Ptá se: Mildas1

Dobrý den, Rama se velmi změnila a to k horšímu. Za tu cenu, kterou za ní požadují je už lepší máslo. Současná Rama je tak dobrá ji okamžitě vyhiodit. Kdy se vrátí do podoby a složení před tímto zhoršení?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Zlepšení může přinést náš nátlak na řetězce ve věci potravinové diskriminace, ale také tlak spotřebitelů, který v ČR v podstatě neexistuje.

25. 5. 2017
Ptá se: Jan Marel

Čaj značky Yellow Label v Kauflandu má složení: černý čaj, aroma. Podotýkám, že nejde o aromatizovaný čaj citrónovou příchutí, bergamotem, či čímkoliv jiným, ale zjevně "čajem", čili navoněné seno. Srovnejte se stejným v Německu!

Odpovídá: Pavel Svoboda

Ano, máte pravdu, proto i spotřebitelé by se měli ozývat a nenechat si to líbit.

25. 5. 2017
Ptá se: Jirka

Bohuzel realita je takova, ze Cesi sezerou uplne vsechno. Mame co si zaslouzime.

Odpovídá: Pavel Svoboda

... a ti ostatní spotřebitelé by se měli víc ozývat směrem k řetězcům.

25. 5. 2017
Ptá se: Janek

Dobrý den,

můj dotaz se týká toho, zda by nebylo lepší, abychom si jako ČR konečně přestali stěžovat na údajné diktáty Bruselu, a začali konečně místo řečí něco dělat, a to nejen s kvalitou potravin?
Nedávno jsem četl rozhovor s eurokomisařem Vytenisem Andriukaitisem z Litvy, který celkem dobře popsal to, jak vznikaly výjimky třeba ohledně u nás známé situace s pomazánkovým máslem, kdy každý stát měl dost času na předložení vlastních požadavků na výjimky, ale ČR to jaksi nestihla nebo nedodala vůbec. Nebylo by spíš lepší místo brečení v Bruselu zavést na národní úrovni jiné standardy kvality a tím se dopracovat ke kvalitnějším potravinám?
Protože potraviny, které tady prodávají výrobci z cizích zemí, nejsou absolutně v rozporu s našimi normami a požadavky na kvalitu, a nejsou ani zdraví nebezpečné.
Díky a hezký denJanek

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, těší mě, že jste v obraze a víte, jak vznikaly výjimky. Váš návrh je k věci, nicméně jelikož problém je u nadnárodních řetězců, asi by bylo účinnější to ošetřit nadnárodně - evropsky.

25. 5. 2017
Ptá se: Václav

Jak je možné že spousta stejného zboží se ve stejném řetězci u nás prodává o třetinu dráž než například v Německu?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Viz odpovědi níže.

25. 5. 2017
Ptá se: Jiri

Hlasoval jste pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímaní ekonomických imigrantů z muslimských zemí?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Ne.

25. 5. 2017
Ptá se: Pomdik

To nemá EU nic jiného na práci? Nebylo by lepší nechat vše na rozhodnutí spotřebitele? Ten přeci ví nejlíp jaké zboží chce koupit.

Odpovídá: Pavel Svoboda

EU je zřízena právě proto, aby fungoval jednotný evropský trh bez diskriminací.

25. 5. 2017
Ptá se: Anna

Dobrý den, proč při hlasování důležitých věcí je plno Europoslanců mimo hlasovací prostor? Europoslanci jsou tam za nás všechny a mají hlasovací právo! Při nízké účastí během hlasování se pak rozhoduje úplně jinak, než kdyby všichni seděli tam, kde mají! Plně chápu, že člověk musí občas odejít, ale vše se dá řešit tak, aby při důležitém hlasování můj hlas byl platný.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, při hlasování jsou europoslanci přítomni, zato při debatách jsou v plenárním sále jen ti, kdo chtějí debatovat, ostatní to mají puštěno na televizích ve svých kancelářích.

25. 5. 2017
Ptá se: Jirka

Dobrý den pane europoslanče, prosím o odpověď, zdali nedochází i k poškozování spotřebitele a jeho klamání, pokud značka, která má reklamu po celé evropě, má jiné složení v západních zemích a jiné (méně kvalitní) složení ve střední a východní evropě. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Ano, podle mého názoru je to dosud právně nepodchycený způsob klamání spotřebitele.

25. 5. 2017
Ptá se: Petra2004

Ani se nechci zeptat jak je možné, že výrobky pro nás jsou vyloženě nekvalitní od stejného výrobce, ale otázkou je, jak je možné, že zatím naše republika tyto praktiky ještě stále nepostavila před Strassburský soud... opravdu je naše postavení v EU tak podřadné, že by se touto otázkou nikdo nezabýval?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dosud chybí právní úprava, o tu se právě snažíme, zabývá se tím několik europoslanců a ministr Jurečka.

25. 5. 2017
Ptá se: Jitka

Dobrý den, jak je možné, že v "JEDNÉ" EU, je kvalita zboží- např. potravin, drogérie.....atd. značně odlišná.Nabízí se otázka diskriminace některých zemí a nadřazenost například Německa nad ostatními zeměmi. Cožpak je český občan něco méně než němec?české dítě něco méně než německé dítě? němci se tak po staletí tváří, ale problém je asi v tom, že jim to ostatní země tolerují. Kde,kdo a kdy sjedná nápravu? Jitka Praha

Odpovídá: Pavel Svoboda

Velkou součástí problému je to, že český spotřebitel se neozývá a neangažuje tak jako spotřebitel západní.

25. 5. 2017
Ptá se: Václav Šobr

Měl bych jeden návrh - ať je na každém výrobku výrobce povinen složení uvádět tím největším písmem které je na něm uvedeno-

Pokud kupříkladu "Nuttela" bude napsáno 18tkou písmem, pak veškeré informace o složení by též povinně měli být napsané 18tkou...

to problém vyřeší... číst v obchodech ty blechy ve kterých je složení uvedeno je na sebevraždu.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Problém není v tom, že by složení neodpovídalo údajům na etiketě, ale rozdílům ve složení mezi "východem" a a "západem" EU.

25. 5. 2017
Ptá se: Bolean

Na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce (potravinynapranyri.cz) je uvedena řada olivových olejů jako nevyhovujících. Pan ředitel SZPI se dokonce v rozhlasové besedě vyjádřil, že od roku 2012 kvalita těchto dovážených olejů prudce poklesla, že jde často o podřadné, senzoricky nevyhovující směsi, a že se skutečně stáváme "potravinovou popelnicí Evropy" (sic!!!).
Ve stejné době tyto oleje vyhodnotil časopis Dtest (5/2017) jako nejlepší, což pracovník Dtestu, pan Jan Maryška, omlouvá tím, že jde vždy o hodnocení jedné konkrétní šarže, které se mohou ale dramaticky lišit.
Rozumím zájmům Západní Evropy mít v nás odbytiště podřadných produktů a jejich nezájmu to jakkoliv řešit anebo měnit, a současně bezbrannosti českých spotřebitelů, kterým se často říká, že tedy nemají nekvalitní věci kupovat, ale současně jsou uvedeni do bezvýchodné situace tím, že nic jiného na trhu není.
Kaufland např. proti nám vede doslova potravinovou obchodní válku, která má další stránky, jako omezování českých produktů v prospěch německých atd.
Není čas, po vzoru Maďarska, přistoupit k tvrdým direktivním opatřením proti řetězcům s těmito praktikami a drasticky proti nim zasáhnout?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Máte pravdu, je třeba si na tyto praktiky řetězců posvítit, a o to se právě snažím.

25. 5. 2017
Ptá se: Václav Šobr

K čemu jsou nám nějaké evropské standardy kdy "máslo" v německu, a "máslo" v ČR nemají prakticky nic společného?

můžeme přihodit další drobnost že "pomazánkové máslo" mít i přes to stejně nesmíme... ale kupříkladu briti mohli mít "burákové máslo" (ikdyž s máslem má společného ještě méně) prakticky celou dobu...

Zastvám názor že ve chvíli kdy je udělena komukoliv jedna jakákoliv výjimka ze zákona (či normy) se stává paskvil který by měl být okamžitě zrušen pro všechny.
Já nějak nevidím že by měla existence jakýchkoliv Evropských norem pro tohle smysl...Nebylo by lepší aby EU zcela zrušila tuto agendu, propustila všechny zaměstnance jí se věnující a nechala to prostě na jednotlivých státech aby si kvalitativní normy nastavily podle sebe?Jinak co říkáte na to že tu reálně máme "německé" ceny potravin ale platy jsou stále třetinové proti německu? Když EU pořád žvaní o solidaritě, neměla by EU jako první krok zavést jednoutnou Evropskou minimální mzdu pro všechny státy. (stejnou ve Švédsku, Německu jako třeba v Rumunsku).Mimochodem - jak pokračuje boj o to aby se na služebkách ve Francii a německu nemuseli platit jejich minimální mzdy... v tuhle chvíli je to totiž pro naše firmy ekonomicky likvidační opatření... (či jen ochrana jejich trhu... to je radosti že EU je volný trh co...)

Odpovídá: Pavel Svoboda

Evropské normy mají ten smysl, aby se naše zboží smělo prodávat v ostatních členských státech. Naše DPH a 17% pracovních míst závisí právě na vývozech do EU.

25. 5. 2017
Ptá se: bedrřich

neberou nas tak nahodou tz.vyspělejši ztaty jako německo jako nějaky povl na kterym se da vydělavat a neměli by zjsme byt rovnocenymi partnery?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Ano, a proto chci s tím něco dělat.

25. 5. 2017
Ptá se: Petr Čapek

Pane poslanče Svobodo.Vaše strana má ministerstvo zemědělství už 3a1/2 roku.celou tuto dobu se o tomto problémů ví.máme si myslet,že jste ve vládě jen kvůli křeslu a ne pro to něco udělat s tímto nešvarem(lumpárnou)? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Pokud trochu pana ministra Jurečku sledujete, tak Vám nemohlo uniknout, že právě on stojí v čele ministrů, kteří v unijních orgánech se snaží tento problém řešit.

25. 5. 2017
Ptá se: Kopřivová Hana

Dobrý den, sdělte mi prosím kdo to vymyslel , že český zákazník má jiné chutě a že žádá jiné složení výrobků ! To přeci není pravda, že bychom byli padlí na hlavu a chtěli jíst odpadky. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Vymyslely to řetězce, které "východními" cenami dotují ceny "západní". Ovšem v některých případech rozdíl v chutích existuje - např. v oblasti parfémů je to prokázané.

25. 5. 2017
Ptá se: Jan43

Proč se o rozdílech mezi našimi a západními potravinami celá léta jen mluví a výsledek není žádný???!!! Bydlím v pohraničí,nakupovat sem tam jezdím do Německa .Ty rozdíly jsou nehorázné

Odpovídá: Pavel Svoboda

Důvodem je zatím chybějící právní úprava, je to dosud nepopsaná oblast na pomezí spotřebitelského a soutěžního práva.

25. 5. 2017
Ptá se:

Dobrý den,
stále nechápu, jak je možné, že stejný výrobek, ovšem s jiným složením (v Německu samozřejmě lepším) stojí v Německu méně než u nás, když uvážíme, jaké mzdy mají Němci a jaké my, tudíž i náklady musí být vyšší. Čím to je? Mají u nás obchody tak nehorázné marže nebo snad hrají roli nestejné dotace? Díky!

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, problém je právě v nehorázných maržích u nás za méně kvalitní zboží, ale máme také vyšší DPH u potravin, byť v porovnání s maržemi jde o zanedbatelný rozdíl.

25. 5. 2017
Ptá se: Ryklová

Proč u nás nefunguje důkladná kontrola kvality potravin s přísným postihem dodavatelů nekvalitního zboží?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Zde nejde o nekvalitu, ale rozdíl ve složení, které není shodné jako na Západě, byť výrobek vypadá shodně jako tam.

25. 5. 2017
Ptá se: Vetchý Kmet

Dobrý den,
jedna věta do zákona:
"Dovozce nesmí dovážet zboží, které má v zemi výrobce v obchodní síti jiné složení, než je složení dováženého zboží."
Druhá věta do zákona:
"Prodejce nesmí prodávat zboží, které má v zemi výrobce v obchodní síti jiné složení, než je složení dováženého zboží."
Pokuta v řádu milionů, protože statisíce jsou pro řetězce drobné, kdejaký hypermarket má denní tržbu v nad milion,Je to opravdu tak složité prosadit nebo je náš parlament, jak se veřejně říká, od lobistů koupený?To není nikdo schopen napsat a prosadit zákon, který by zabránil legálnímu okrádání kupujících v ČR? Děkuji za váš názor.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Tak jednoduché to není, protože někde spotřebitelé požadují odlišnosti, byť pod stejným názvem a obalem, typicky u parfémů. Navíc by to znamenalo zavedení rozsáhlých kontrol. A navíc se domnívám, že je to spíše práce spíše pro evropské orgány, protože je to přeshraniční problém.

25. 5. 2017
Ptá se: ondrasek

Občane poslanče, jak je to vůbec možné, že takové šizeni začalo.
A netýká se to jen potravin, ale také barev a dalších výrobků, které jsou smichavane do směsi.
Dále také používání různých jedovatých konzervačních látek a plnidel vyvolávajících alergie.
Jak je možné, že proti tomu Nic neděláte.
Děkuji za odpověd.
Ondrasek

Odpovídá: Pavel Svoboda

Občane Ondrášku, kdybychom proti tomu nic nedělali, tak tady dnes nechatujeme. Naopak se snažíme osvětlit tuto zatím neupravenou formu diskriminace.

25. 5. 2017
Ptá se: Ilona

EU nám zakázalo název ,,pomazánkové máslo", v rozhodování byl nekompromisní, ale rozdílná kvalita potravin jim nevadí a mají problém to řešit? Proč to nejde vyřešit tak rychle, jako s tím ,,máslem"?
Přeji krásný den

Odpovídá: Pavel Svoboda

To je proto, že naše pomazánkové máslo není máslo tak, jak ho členské státy společně nadefinovaly. Jde o to, aby na společném evropském trhu bez hranic to, co se jmenuje máslo, mělo parametry másla. Naproti tomu rozdílná kvalita potravin není zatím nikde společně právně upravena.

25. 5. 2017
Ptá se: Petr Štráfelda

Proč má "stejný" margarín v Česku jiné složení než v Německu?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Asi proto, že český spotřebitel akceptuje méně kvalitní složky, které jsou pro výrobce levnější a tudíž výhodnější. Spotřebitel by se měl ozvat, jinak to výrobce bude zkoušet i nadále.

 

Právě se děje

Další zprávy